הסיפוח מתרחק: שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, שיגר היום (ראשון)  ציוץ בו הזהיר כי החלת ריבונות חד צדדית על השטחים על ידי ישראל תסכן את תכנית השלום של הנשיא טראמפ ולא תזכה להכרה אמריקנית. "החלת הריבונות צריכה להיעשות לאחר שוועדה משותפת תקום ותשלים את עבודתה", הסביר השגריר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כפי שציינו בעבר, החלת החוק הישראלי על הטריטוריה שתועבר לישראל במסגרת ההסכם, תיעשה רק לאחר שוועדה ישראלית-אמריקנית משותפת תשלים את הליך המיפוי", כתב פרידמן. "כל צעד חד צדדי לפני השלמת עבודת הוועדה מסכן את התכנית ואת ההכרה האמריקנית במהלך".

  

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסר בתגובה לדברי השגריר כי "אנחנו מעריכים מאוד אותו ואת פועלו, אבל עם כל הכבוד הזה, ראש הממשלה שלנו הוא בנימין נתניהו, לא דיוויד פרידמן, תקופת הנציב העליון הסתיימה, והוא בכלל היה בריטי ... אני קורא לבנימין נתניהו להעמיד במקום את חברנו היקר בממשל ארה"ב, גם חברים יקרים לפעמים צריך להעמיד במקום ולהגיד להם הממשלה היא שלנו. אנחנו מדינה ריבונית, וריבונות תוחל ביהודה ושומרון כפי שהציבור במדינת ישראל מצפה‎".

הציוץ של שגריר ארה"ב מהווה מכה נוספת וכואבת במיוחד לשאיפותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לספח שטחים בגדה המערבית לפני הבחירות ב-2.3. פרידמן מסמל את האגף הנצי יותר בממשל טראמפ, והביע בעבר דעות התומכות בתכניות הסיפוח וקרובות לעמדתו של נתניהו. עם פרסום תכנית המאה לפני כשבועיים, הצהיר פרידמן כי ישראל דווקא רשאית לפנות להחלת ריבונות באופן מיידי.

ימים בודדים לאחר פרסום התכנית ולאחר שבליכוד הודיעו כי יספחו את כלל הישובים ביו"ש בתוך שבוע, אמר יועצו של טראמפ ומי שהגה את התכנית, ג'ארד קושנר, כי הוא לא צופה שהמהלך יושלם לפני הבחירות. בליכוד הסבירו כי הסתירה בעמדות נובעת ממלוקת בתוך הממשל בוושינגטון בין פרידמן, המקורב לעמדת נתניהו, לבין קושנר המתון יותר. כעת נראה כי הנציג האחרון של שאיפות הסיפוח המיידי בבית הלבן הצטרף גם הוא להחלטה להמתין עם הצעדים החד צדדיים.