אם תשאלו את יהודי ארצות הברית, רבים מהם יאמרו שהם מרגישים שישראל כבר לא רואה בהם בעלי ברית אלא מעדיפה את האהבה ללא ביקורת של הנוצרים האוונגליסטים. האוונגליסטים הם הבייס של דונלד טראמפ, אנשי ימין שמרנים שבלעדיהם לא ייבחר בעוד פחות משנה והאלקטורט שדוחף אותו למהלכים לטובת ישראל. ביקרנו בכנסיות הענק ובתפילות ההמוניות כדי להבין את שורש האהבה שלהם לישראל והאם היא תימשך לנצח. האמריקאים – סדרת הכתבות של יונית לוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עשר דקות לפני מועד התפילה בכנסיית הענק של הנוצרים האוונגליסטים נראה היה בטעות שהאולם בברוקלין לא יתמלא, אלא שהקהל נסחף פנימה בתוך דקות. עבור הבאים, כולם אוונגליסטים, זו חוויה שבועית שהיא הרבה מעבר לתפילה. העיניים נעצמות, הידיים מושטות ואת מילות השירים כולם מכירים. האנשים האלה בקהל נמנים עם הזרם הנוצרי הכי מוכר בישראל, האוונגליסטים. רבים, גם בקהל הלא אמיד הזה, אספו דולר לדולר כדי לבקר בארץ הקודש, או לכל הפחות לשלוח תרומה.

יונית לוי והכומר ברנרד בארה
יונית לוי והכומר ברנרד | צילום: החדשות 12

ההופעה המלוטשת היא רק החימום לדבר האמיתי, הרגע שבו עולה על הבמה המנהיג הרוחני שלהם, הכומר ברנרד. הכנסייה הזאת בברוקלין או מרכז תרבות נוצרי, כמו שקוראים לה, היא בית הפולחן הגדול ביותר בניו יורק. אין אף מסגד או בית כנסת שמפגינים עוצמה כזאת.

לכומר ברנרד יש קהל מאמינים גדול ברחבי אמריקה, שעליו נמנים גם מפורסמים, והוא דובר נלהב למען ישראל. "ישראל היא מרכיב יסודי באמונה שלנו ובתרבות הנוצרית", הוא אומר. "ביקרתי בישראל תשע פעמים. זה היה חשוב כי זה הפריך לי מידע מוטעה רב שמופץ על ידי כלי תקשורת מסוימים על ישראל. אנחנו מזוהים עם ישראל באופן פומבי, פתוח וללא מורא. הנשיא ריבלין התארח אצלנו".

האוונגליסטים שתומכים בטראמפ ומאוהבים בישראל
תומכים בטראמפ ומאוהבים בישראל. אוונגליסטים בכנסיה | צילום: החדשות 12

הנשיא ריבלין לא הגיע לכאן במקרה - ישראל מתמסרת יותר ויותר לחיבוק של קהילות ענק כמו זו של הכומר ברנרד. כולם מעדיפים להתעלם מהמוקש שבבסיס האמונה האוונגליסטית, לפיה ישו יקום לתחייה רק אם היהודים יחזרו לארצם ורק אם יתנצרו.

"אלוהים ברא אותי כדי להביא אנשים לישראל"

ארץ גדולה אמריקה ובכל רחבי המדינה חיים עשרות מיליוני אוונגליסטים, אנשים ימנים, שמרנים, שהדת היא מרכיב חיוני מאוד בחיים שלהם. אנשים שדוגלים בחיי משפחה מסורתיים ותומכים בדונלד ג'יי טראמפ, למרות שהוא, איך נאמר בעדינות, לא בדיוק מופת לצניעות וחיי משפחה שמרניים. הם גם מאוד מתחברים לחיבוק החם שלו למדינת ישראל.

משפחת טן-איק היא משפחת אוונגליסטית, חמה ואוהבת ישראל שמתגוררת בניו ג'רזי. סו, אם המשפחה, חייבת את אהבת ישראל לבון ג'ובי: "נהגתי בג'יפ, זה היה בקיץ וברדיו נוגן שיר של ג'ון בון ג'ובי, והוא שר: 'אלה החיים שלי, זה עכשיו או לעולם לא'. ממש ראיתי מולי הבזק וידעתי שאני רוצה ששארית חיי תהיה בעלת משמעות. אלוהים ברא אותי למען מטרה מסוימת, ולהביא אנשים לישראל זו אחת המטרות שלמענן נולדתי".

יונית לוי במסע באמריקה 2020‎
"אלוהים ברא אותי כדי להביא אנשים לישראל". בית משפחת טן-איק | צילום: החדשות 12

ג'ון קרואו, חבר המשפחה, מסביר מה עומד מאחורי אהבתו לישראל:  "ישו היה יהודי, 12 שליחיו היו יהודים, השליח פאולוס היה יהודי. אחת ההוכחות לקיומו של אלוהים היא ישראל ושיבתו של העם היהודי לארץ". על התמיכה בנשיא האמריקני הוא אומר: "אני אוהב את טראמפ, הוא רואה בעיה ומטפל בה. אמריקה נמצאת בראש סדר העדיפויות שלו ואני באמת מאמין בכך. הדבר שהכי אהבתי היה שהוא פרש מההסכם עם אירן".

התמיכה בטראמפ עדיין גורפת אבל לאחרונה עיתון אוונגליסטי העז לפקפק בו בגלל דמותו השנויה במחלוקת. "יש דברים שהוא עשה שמטרידים אותי", מסבירים ג'ון ורעייתו ליסה. "הצבעתי לו כי ידעתי שהוא יעשה את מה שהוא אומר ומבחינתי זה היה מספיק. אלוהים השתמש באנשים עם מגרעות במהלך ההיסטוריה כדי לעשות דברים אדירים. משה רצח אדם, דוד נאף. אני לא חושב שתמצאו נשיא שיהיה ידידותי יותר לישראל ממנו. הוא תומך בקינג ביבי".

המנוע שדוחף את טראמפ לתמוך בישראל

סו פעילה בארגון האוונגליסטי "כנפי נשרים" שבין השאר מארגן סיורי תפילה לישראל. שיא המסע הוא תפילה המונית בירושלים בחג הסוכות, שם החיבה לישראל הופכת לאקסטזה של ממש. הרבה כספי תרומות שנאספים בכנסיות בארצות הברית נשלחים לחיזוק יהודה ושומרון. "כשישראל בטוב, אנחנו בטוב", מכריז הבישוף רוברט סטרנס, המטיף שעומד בראש הארגון. "כשהם בטוחים, אנחנו בטוחים. כשהם חזקים, אנחנו חזקים. אז תצעקו אם אתם מצטרפים למאבק של ישראל".

יונית לוי במסע באמריקה 2020‎
"כשישראל בטוב, אנחנו בטוב". האוונגליסטים בירושלים | צילום: החדשות 12

רוברט מכיר אישית את כל גם את חובשי הכיפה ואנשי ההתנחלויות שהתייצבו בתפילה. הוא מכיר גם את השגריר של טראמפ בישראל, דייוויד פרידמן, שלא ויתר על האירוע. "יש לנו נטייה להרגיש שאנחנו מבודדים, לבד", אומר פרידמן. "לדעתי, לראות קבוצה של נוצרים ציונים עם מחויבות כה עמוקה זה דבר שנותן לכולנו סיפוק אדיר".

"כנפי נשרים" ועוד עשרות ארגונים כמותו באמריקה הם בסיס התמיכה של הנשיא הרפובליקני. האוונגליסטים הם במובנים רבים המנוע שדוחף אותו לתמיכה מדינית בישראל. כשאנחנו פוגשים את רוברט כחודש לאחר האירוע, הוא מתאר את ההשפעה של המאמינים על הנשיא האמריקני. "לא נתמוך בחלוקת ירושלים", הוא מצהיר. "זה אחד מהקווים האדומים שהעולם האוונגליסטי לא מוכן לחצות".

"מדוע צריך להתקיים אזור כלשהו בעולמנו שהוא יודנריין (נקי מיהודים)?", תוהה רוברט. "ישראל מואשמת כל הזמן בהיותה מדינת אפרטהייד. אם אנחנו מדברים על מדינה פלסטינית שהיא יודנריין, הרי שזאת מדינת אפרטהייד".

יונית לוי ובישוף רוברט סטרנס
יונית לוי ובישוף רוברט סטרנס | צילום: החדשות 12

התמיכה הגורפת במדיניות הימין היא הסיבה, לדעת יהודי אמריקה, שבגללה ישראל מעדיפה לאחרונה את החיבוק הנוצרי על פני ברית האחים איתם, ודאי כל עוד הם הרבה יותר ביקורתיים. הם רואים באוונגליסטים מיסיונרים שמתחבבים על ישראל בעורמה ובהרבה דולרים. "אנחנו פשוט אנשים שאוהבים את ישראל ויש לנו שותפים נאמנים בכל המדינה וברחבי העולם שמאפשרים לנו להמשיך הלאה", מצהיר רוברט.

"הילדים לא מכירים את העובדות"

אי אפשר שלא להתרשם בתמיכה הכנה של האוונגליסטים בישראל, גם אם נניח את הפוליטיקה בצד. אבל, וזה אבל גדול, הזרם הזה עובר שינויים. שורת מחקרים מעלה שאחוז התמיכה בישראל צונח בקרב אוונגליסטים צעירים. רק מחציתם מרגישים חיבה לישראל, לעומת כמעט 80 אחוזים בקרב האוונגליסטים המבוגרים.

כשאנחנו שואלים את בני משפחת טן-איק וחבריהם אם הנתונים הללו מדאיגים אותם, ג'ון משיב:  "בטח, זה מדאיג אותי. יש הרבה אנטישמיות, היא שוב מתגברת וקיימת הטיה נגד ישראל, בין אם באום או בקמפוסים או איפה שלא יהיה. הם מסתכלים על ישראל ואומרים: יש לה כזה שפע, איך ייתכן שהם דוחים את כל המסכנים האלה? כי הם לא מכירים את העובדות".

כומר קלם, חבר נוסף של המשפחה, טוען: "הילדים האלה רוצים להיות מזוהים עם הצד הנכון של ההיסטוריה, לא על פי העובדות אלא על פי אג'נדה ונרטיב שלפיהן: אם תעשו כך וכך, אתם גזענים. אם אתם תומכים בישראל, אתם גזענים". סו, אם המשפחה, מסכמת במשפט בודד ומדאיג: "אני אומרת לך שדור המילניום לא חש שישראל צודקת".