מוקד התפרצות נגיף הקורונה הוא עדיין בסין, אבל בארגון הבריאות העולמי הביעו חשש היום (רביעי) בשיחות סגורות שמספר הנדבקים בתאילנד הוא גבוה בהרבה מהמדווח. עד כה דווח במדינה על 25 נדבקים בנגיף, ובארגון חוששים שלמעשה המספר גבוה בהרבה. בתוך כך, לאחר שביטלה את הטיסות לסין, אל על שוקלת לבטל את הטיסות גם להונג קונג, ועדיין מספר ישראלים נצורים במוקדים במזרח בעקבות התפרצות הנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החשש העיקרי של ארגון הבריאות העולמי הוא מחוסר היכולת של מדינות עולם שלישי שקרובות לסין להתמודד עם אבחון הנגיף, ובעיקר בתאילנד - שם מספר הנפגעים המדווח הוא הגבוה ביותר מחוץ לסין, ועומד על 25. זה לא יהיה מפתיע אם בקרוב תצא מטעם ארגון הבריאות העולמי אזהרת מסע למדינה, ובגלל שזה יעד תיירותי נפוץ, נראה שגם משרד הבריאות יצטרך לתת את דעתו לעניין.

"אנחנו בצפון וזה לא מורגש. הפחד האמיתי הוא מבגנקוק, שאנחנו לא רוצות להגיע לשם כי יש מלא סינים וגם מזוהם. אנחנו הולכות עם מסכות ואם נרגיש שיש יותר סכנה ויותר סינים נחשוב איך לשנות את הטיול", מספרת נאווה, ישראלית שמטיילת בתאילנד.

מפת הקורונה העולמית:

במקביל, לאחר שהודיעה על ביטול הטיסות לסין, אל על שוקלת לבטל גם את הטיסות להונג קונג. בשגרה, לחברת התעופה יש כ-5 טיסות שבועיות להונג קונג, וכבר עכשיו אנחנו רואים שמספר הטיסות ירד ל-2 -3 בשבוע. מוקדם יותר היום, חברות התעופה יונייטד אירליינס ואמריקן אירליינס הודיעו שהן מבטלות את הטיסות להונג קונג.

שוהים בבידוד: הישראלים שנצורים במזרח בגלל התפשטות הנגיף

 "אנחנו כבר ביום ה-14 ואני מוצא את עצמי מסתכל על האגם שמאחוריו בונים את בית החולים אליו מעבירים את החולים הקשים", סיפר עופר שאשתו הסינית וארבעת ילדיהם גרים בעיר הנצורה ווהאן. "הם הצליחו לרכוש מסיכת פנים איכותית שעל פי גורמי הרפואה מאפשרת להם לצאת אל הרחוב בצורה בטוחה באופן יחסי: "איזה אוצר, זה אוצר גדול מאוד. זה אומר שנוכל לצאת החוצה ולקנות אוכל".

"יש לנו אוכל לעוד חמישה ימים אולי. אז אני לא יכול להתלונן. אנחנו נצא לקנות אוכל בצרוה בטוחה" הוא סיפר. "יש סופרים פתוחים ומביאים ירקות כל יום. יש תור גדול מאוד כי בודקים את החום של כל אחד. מי שיש לו חום גבוה לא נכנס".

"עוד מעט יחסרו לנו התרופות, זה אסון להישאר במקום כזה"

שלווה, נצורה בקרוז ביפן

מלבד עופר, 15 ישראלים נוספים עדיין נמצאים בבידוד בחדרים על ספינת התענוגות מול חופי יפן. 10 מנוסעיה אובחנו כחולים בנגיף הקורונה והממשל ביפן אסר על מפעילי הספינה לאפשר ל-3,700 הנוסעים ואנשי הצוות לרדת ממנה. בין כל הנוסעים נמצאת משפחת דהן שיצאה לקרוז בכדי לחגוג ימי הולדת לכמה מחברי המשפחה. 

"עוד מעט יחסרו לנו התרופות, זה אסון להישאר במקום כזה" סיפרה שלווה. "אנחנו תלויים בחסדיהם של היפנים שבינתיים הצליחו לקחת מכולנו בדיקות אבל את התוצאות קיבלו רק 240 נוסעים ו-10 מהם אובחנו כחולים".

ממשרד החוץ נמסר כי המשרד "נמצא בקשר עם בני המשפחה ועוקב אחרי המצב באמצעות הקונסוליה בטוקיו והמחלקה לישראלים בחו"ל. על פי היפנים יש בין 15 ל-17 נושאי דרכון ישראלי אבל הרשימות עדיין לא מאומתות.  למיטב ידיעתנו הנוסעים הישראלים אינם בין החשודים במחלה. כרגע כל הנוסעים נמצאים באחריות הרשויות ביפן וחברת הספנות".