אירן הודתה היום (ראשון) כי הניסיון לשגר את הלוויין "זאפר" לחלל נכשל, לאחר שככל הנראה הוא לא הצליח לצבור את המהירות הנדרשת כדי להיכנס למסלולו. הלוויין, ששיגורו היה אמור להתרחש אתמול אך עקב בעיות נדחה להיום, היה אמור להעביר לאירן את תמונתו של קאסם סולימאני, כמחווה לחייו של הגנרל שחוסל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זו הפעם הרביעית בה נכשל ניסיון אירני לשגר לוויין לחלל בשנים האחרונות, לאחר שחלקם התפוצצו בזמן השיגור וחלקם נכשל לצאת מהאטמוספרה. הפעם הקודמת הייתה באוגוסט 2019 וגם בפעמים הקודמות שהשיגור נכשל - זו הייתה הסיבה לתקלה ולהתרסקות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לשיגור הכושל וצייץ: "אירן נכשלה היום בשיגור לוויין. הם גם נכשלים בהעברת נשק לסוריה וללבנון כי אנחנו פועלים שם כל הזמן, כולל בימים אלה". 

 

 

במשמרות המהפכה של אירן עדיין מנסים להתאושש מחיסולו של סולימאני - ולרגל ציון 40 שנים למהפכה האסלאמית, הם חשפו באופן רשמי לעולם את טילי "ראאד 500", וטענו כי הצליחו להגיע לשורה של פריצות דרך בפיתוח הטילים שלנו. 

תמונות ודגלים הונפו במסע ההלוויה:
מסע הלווייה של הגנרל סולימאני באירן | צילום: רויטרס

כלי תקשורת המזוהים עם המשטר סיקרו בהרחבה יחסית את הטיל החדש, שפותח לטווח קצר-בינוני. לדברי טהרן, הטיל החדש מהווה שיפור של טילי "פאתח" הקודמים. במשמרות המהפכה טענו שהמשמעות הגדולה של הטיל הזה היא ההתקדמות הטכנולוגית, שינסו באירן לשלב גם בטילים אחרים שהיא מייצרת.

לדברי המשטר האירני, הטיל החדש שמכונה "רעם" בתרגום חופשי, הגדיל את הטווח של הדור הקודם ב-200 ק"מ - כך שעכשיו הטווח המבצעי שלו עומד על 500 ק"מ. הטיל החדש נחשף בטקס חגיגי שנערך במעמד מפקד כוחות משמרות המהפכה חוסיין סלאמי ומפקד חיל האוויר של כוחות המהפכה אמיר עלי ח'אג'יזאדה.

כלי תקשורת באירן, שמזוהים עם משמרות המהפכה, דיווחו כי השילוב של מספר טכנולוגית מתקדמות מאפשר לטיל לצאת מחוץ לאטמוספרה, ובהמשך גם לייצר לוויינים קלים וקטנים ולשלוח אותם אל החלל באמצעות הטילים. 

בישראל טרם התייחסו לטיל החדש, אך כבר בשנת 2017 העריכו במערכת הביטחון כי טהרן התחילה בפיתוחו. למרות שהטיל הזה לא הגיע לטווח חדש מבחינת האירנים, המשמעות בפיתוחו - אם להאמין לפרסומים באירן - היא הדיוק של הטיל בפגיעה במטרה, גם לאחר שיגורו.

מהליכוד נמסר בתגובה: כפי שאפשר לשמוע בבירור בדבריו של ראש הממשלה, הוא התייחס לפעולות שישראל מבצעת, גם בימים אלה, כדי לסכל העברת נשק אסטרטגי מאיראן לסוריה. ראש הממשלה לא התייחס לשום דבר אחר.‎