הנדבקים בקורונה יפונו מהספינה לבתי החולים: קפטן הספינה היפנית שזכתה לכינוי "ספינת הקורונה", בה עדיין מצויים נוסעים רבים בבידוד, הודיע היום (שבת) לכלל הנוסעים שמי מהם שנמצא שנדבק בנגיף, יפונה ממנה מחר בבוקר - ויועבר ישירות לקבלת טיפול בבית החולים. עד לשלב זה, לא ידוע על ישראלים בספינה שנדבקו בקורונה. במקביל: לפי דיווחים בבריטניה, שמונה מתוך תשעת הנדבקים בנגיף בממלכה הבריאו ושוחררו לביתם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קפטן הספינה הזכיר לאזרחים האמריקנים שנמצאים על סיפונה להגיב למייל שנשלח אליהם משגרירות ארה"ב עד מחר ב-10:00 בבוקר, ובו נשאלו האם הם מעוניינים בפינוי מהספינה לשטח ארה"ב - שם הם צפויים להיכנס לבידוד נוסף. 

במחלקת המדינה האמריקנית הודיעו מוקדם יותר היום שבכוונתם לפנות מהספינה כ-380 אמריקנים בשתי טיסות מיפן לארה"ב. האזרחים שיפונו יוכנסו לתקופת בידוד נוספת של 14 יום בבסיסים אמריקניים בקליפורניה ובטקסס. 

הבידוד לאמריקנים שיושבו מהספינה הוא חובה. מי שיסרב או שלא ירצה לחזור בטיסה המיוחדת - כניסתו לארה"ב תימנע בתקופה הקרובה. המטוסים יגיעו כנראה רק מחר - וכל אמריקני יצטרך לעבור בדיקה לפני העלייה למטוס. 

אזרחים אמריקנים יפונו מ"ספינת הקורונה" | צילום: רויטרס

בכל האמור לישראלים שנמצאים על הספינה, במשרד הבריאות טרם החליטו האם יהיה צורך להכניסם לבידוד לאחר שובם לישראל. שר הבריאות יעקב ליצמן אמר שלשום כי האפשרות הזו נשקלת - אך טרם התקבלה החלטה. 

מקרה מוות ראשון מנגיף הקורונה מחוץ לאירופה 

מוקדם יותר היום, תייר סיני כבן 80 שנדבק בנגיף מת בפריז - זהו המקרה הראשון של מוות מהנגיף מחוץ לגבולות אסיה. עד כה נרשמו שלושה מקרי מוות מחוץ לסין, אך ביבשת אסיה בלבד - בהונג קונג, בפיליפינים וביפן. בתאילנד עלה היום מספר החולים בקורונה ל-34 בני אדם. 

ובתוך כך, בסין עצמה נחושים לעצור את התפשטות הנגיף ומחריפים את הצעדים נגדו. הרשויות בסין קיבלו הלילה (בין שישי לשבת) החלטה לפיה על כל אדם שמגיע לבירה בייג'ינג לשהות בבידוד למשך 14 ימים, זאת ללא כל קשר למצבו הבריאותי. משמעות ההחלטה היא שעיר שמתגוררים בה 20 מיליון בני אדם נמצאת למעשה תחת הסגר. 

קורונה בצרפת
מקרה מוות ראשון מקורונה מחוץ לאסיה | צילום: reuters

לפי ההוראה החדשה, על כל אדם, ללא יוצא מן הכלל, למלא אחר ההוראה גם אם לא אובחן כחולה בנגיף.  לתושבים נאמר "להסתגר באופן עצמאי", או "להגיע לאזורים הייעודיים להסגר" שנפתחו בעיר. על פי ההערכות, ההחלטה התקבלה לאור שובם של סינים רבים לבתיהם בעיר מבילוי ראש השנה הסיני עם קרוביהם. 

בעיר ווהאן, מוקד ההתפרצות של הקורונה, ניתנה לתושבים הוראה חדשה ודרמטית אף היא: אסור לכם לצאת מהבתים כלל, גם לא למרכולים על מנת להצטייד במזון, מים ותרופות. הרשויות הודיעו שיספקו לתושבים כל מה שצריך על מנת להמשיך ולהסתגר בבתים ולא לצאת החוצה. 

בהלת הקורונה: הפינוי לאי המצורעים מאוסטרליה
צילום: חדשות
מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי הודיע הבוקר שסין ערכה 82 ניסויים בנגיף הקורונה וכי התוצאות יגיעו תוך שבועיים-שלושה. בתוך כך, דווח הבוקר על אדם נוסף שנדבק בנגיף הקורונה בתאילנד השכנה, שם עלה מספר הנדבקים ל-34 במספר.

צפו במפת ההידבקות העולמית בנגיף: