כחודש אחרי שעלו על ספינת התענוגות "דיימונד פרינסס", ובאיחור של 15 ימי בידוד, 11 נוסעי הספינה הישראלים שלא נדבקו בנגיף הקורונה נחתו לפנות בוקר (שישי) בנתב"ג והכריזו: "אנחנו בריאים". הנוסעים הועברו למיניבוס של מד"א שהסיע אותם לבית החולים שיבא בתל השומר - שם נקלטו להמשך הבדיקות וההשגחה. המטוס המיוחד המריא בחזרה למזרח מיד לאחר נחיתתו בנתב"ג והצוות לא נשאר בישראל. ארבעת הישראלים שנדבקו בנגיף הקורונה נשארו ביפן לצורך קבלת טיפול רפואי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

11 הישראלים נחתו בנמל התעופה בן-גוריון בסביבות השעה 4:30, אחרי שהמטוס עצר בדרכו בטביליסי שבגאורגיה לצורך תדלוק והמריא משם בסביבות השעה 2:00 בלילה. צוותי מד"א נערכו במקביל לקליטה ולפינוי של המטיילים הישראלים ותודרכו בהתאם. "המטרה היא להחזיר את הישראלים לשגרה", ציין פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא. "הם נמצאים כרגע בסבירות גבוהה להדבקה, נדע מה מצבם רק בצהריים".

הישראלים מ"ספינת הקורונה" נחתו בישראל (צילום: דוברות מד"א, דוברות מד"א )
הישראלים מ"ספינת הקורונה" יורדים מהמטוס | צילום: דוברות מד"א, דוברות מד"א
חמ"ל בית החולים שיבא תל השומר (צילום: N12)
חמ"ל בית החולים שיבא תל השומר | צילום: N12

הישראלי הרביעי שאובחן אתמול עם חשש לקורונה ולא עלה על הטיסה לישראל, העביר את הלילה האחרון על "ספינת הקורונה" במצב טוב. באזור השעה 13:30 (שעון טוקיו), כך על פי דובר המשפחות אליהו אליוביץ, ירד הנוסע מהספינה והועבר לבדיקות רפואיות בבית החולים שבו שוהה בת משפחתו במצב קל.

"הנוסעים הגיעו לארץ מחויכים למדי, ירדו מהמטוס ברגל והוחלפו להם המסכות. הם עלו בצורה מסודרת לאוטובוס, דרך יציאה נפרדת ובתיאום מלא עם משרד הבריאות", סיפר פרמדיק מד"א שליווה את הקבוצה. "ההפרדה נועדה למנוע התערבבות עם שאר האוכלוסייה שהייתה שם. הם הועברו למתחם הבידוד בתל השומר, ובבדיקה ראשונית נמצאו בריאים ללא חום וללא תסמינים".

הפרמדיקים של מד"א שניהלו את הפינוי התמגנו באמצעות חליפה מיוחדת, מסכה, כובע ומשקפיים ייעודיים, בהתאם לפרוטוקול הנהוג במקרים שבהם קיים סיכון להדבקה בנגיף. רמי מאושר, פרמדיק מד"א שליווה את הנוסעים במיניבוס, סיכם את הפינוי: "אירוע מספק. עשו חיטוי לאוטובוס ועכשיו הולכים לישון מרוצים. כולם אמרו תודה והבינו את גודל המשימה. יש כאלו שקשה להם עם הבידוד, אבל יהיה בסדר".

מתכוננים לקליטת הישראלים. בית החולים שיבא (צילום: N12)
מתכוננים לקליטת הישראלים. בית החולים שיבא | צילום: N12

"זו גאווה עבורי כפרמדיק בארגון ההצלה הלאומי של ישראל לקחת חלק במאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בארץ", אמר. "היה מאוד מרגש לפגוש את הישראלים ששבים סוף סוף לארצם אחרי ששהו בבידוד על הספינה. היה חשוב לנו לנהוג באדיבות, ועשינו כל שביכולתנו כדי לתת להם להרגיש רגועים ובטוחים".

 

הישראלים נכנסים לבית החולים שיבא (צילום: דוברות מד"א )
הרכב ובו הישראלים נכנס לבית החולים שיבא | צילום: דוברות מד"א

הנוסעים אמנם לא אובחנו כנשאים של הנגיף הקטלני, אך ישהו בכל זאת בבידוד במשך שבועיים מחשש שנדבקו. הבידוד שאליו יוכנסו עם הגעתם ארצה יהיה מוחלט, ואפילו הפיקוח הרפואי ייעשה ללא מגע ידיהם של צוות הרופאים והאחיות. הנוסעים יתבקשו לתת דגימות דם בכל בוקר מבעד לחלון זכוכית, והרופאים שיאספו אותן יעשו זאת כשהם עוטים על ידיהם כפפות עבות במיוחד.

הנוסעים יימנעו ממגע לא רק מהעולם ומהצוות הרפואי, אלא גם בינם לבין עצמם וישהו בחדרים נפרדים. הם לא יורשו להיפגש אחד עם השני, למעט בני זוג ששהו יחד במשך תקופת הבידוד על הספינה ביפן. בני משפחותיהם של השבים דאגו לרווחתם, ובתיאום עם בית החולים העבירו בימים האחרונים אוכל, חטיפים וציוד שממתינים להם בחדרים.

את הלילה האחרון על הספינה העבירו הישראלים באריזות ובמסיבות בפרידה מהחוויה הלא שגרתית, וגם עם לא מעט חששות. עם אור ראשון הם התבשרו שישראלי נוסף, רביעי במספר, נדבק בנגיף הקורונה. בהתאם לפרוטוקול ביפן הוא ייאלץ להישאר במדינה להמשך קבלת טיפול רפואי, לצד שלושה ישראלים נוספים שכבר נדבקו. "אני יכול להרגיע שמצבם טוב מאוד", אמר סמנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו. "אנחנו בהחלט מצפים לכך שהם ישתחררו, מקווה מאוד שתוך כמה ימים".

באשר ל-11 הישראלים ששבו, עם ירידתם מהספינה בנמל ביוקהמה, הם פגשו לראשונה בנציגי משרד הבריאות שנשלחו ליפן, עברו בדיקה רפואית קצרה נוספת ועלו הישר אל רכב הפינוי. ד"ר רפאל סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א, סיפר על ההיערכות לקבלתם בישראל שכללה הכנת מיניבוס מיוחד ותרגול מקדים בבית החולים: "המיניבוס יתקרב עם הצוות הממוגן בתוכו למרגלות המטוס, הנוסעים ירדו מהמטוס וייכנסו אחד אחרי השני לתוך המיניבוס". 

דובר המשפחות ששהו על "ספינת הקורונה", אליהו אליוביץ, מסר עם חזרתם ארצה: "בהתאם להוראות בית החולים שיבא, בני המשפחות הנמצאים בישראל לא ייפגשו עם נוסעי הספינה שיאושפזו בתנאי בידוד בשבועיים הקרובים. אנו מקווים שנוסעי הספינה יעברו כניסה שקטה ומנוחה לאחר המסע שעברו בשבועות האחרונים בכלל ובימים האחרונים בפרט, עד ההגעה בחזרה הביתה לישראל. אנו מודים לתושבי ישראל על הדאגה והמסירות כל העת ולאנשי המרכז הרפואי על החיבוק החם בהכנות להגעתם בתחושה של בית בתנאי הבידוד המחמיר".