משבר הקורונה באיטליה: סרטונים שפורסמו היום (ראשון) חושפים את הייאוש הגובר במדינה בשבוע השלישי להסגר, בזמן שמספר המתים מהנגיף עדיין עומד על מאות בכל יום. בסרטונים קשים לצפייה, מצולמים אזרחים המתחננים לסיוע, מזון וכסף. חוסר הסבלנות של האזרחים החל לבעבע ונראה שזה רק עניין של זמן עד שלא יוכלו להכיל יותר את המצב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באחד הסרטונים שפורסמו ברשת Skynews ניתן לראות גבר עם אימו המבוגרת שמתחננים לעזרת המשטרה. הם נתקלו בדלתותיו הסגורות של הבנק ולא הצליחו למשוך את הכנסתם היחידה – כספי הפנסיה של האם. בסרטון מצולמת האם צועקת לעבר השוטרים, מבקשת מהם שיבואו לביתם ויראו כי אין להם אוכל במקרר.

חיילים ברחובות איטליה בזמן מגפת הקורונה
חיילים ברחובות איטליה בזמן מגפת הקורונה | צילום: רויטרס

בסרטון נוסף מצולם אב עם בתו הקטנה כשהוא פונה לראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, ואומר: "אנחנו נמצאים בתוך הבית כבר 15–20 ימים, והגענו לקצה". הוא מצביע על בתו הצעירה שאוכלת לחם מול המצלמה ואומר: "ילדים רבים, ביניהם הבת שלי, לא יוכלו לאכול אפילו פת לחם תוך כמה ימים. אתה עומד להתחרט על כך, כי עומדת להתחולל פה מהפכה".

תמונות נוספות שהגיעו מאיטליה מתעדות כוחות משטרה בפלרמו ובסיציליה שהגיעו למקומות בהם אזרחים רעבים החלו לגנוב מזון ממרכולים. כמו כן, ברשתות החברתיות החלו בימים האחרונים להתארגן קבוצות המתכננות לבזוז מרכולים. בסרטון חריג שהופץ, נראה אדם בסיציליה עם אקדח כשהוא מציע את שירותיו כרוצח.

ראש עיריית פלרמו התריע מפני משבר חברתי ענק בעקבות המצב. הוא אמר כי כנופיות פשע מנצלות את המצב הקשה של האזרחים ומעודדות אלימות: "חוסר הנוחות גואה ואנחנו מקבלים עדויות מטרידות כי יש גופים שרוצים לנטרל את המערכת ולנצל את המצב. ככל שהזמן חולף, המשאבים הולכים ונגמרים. החסכונות המעטים שיש לאנשים מתחילים להיגמר". 

ראש הממשלה קונטה הקציב 25 מיליארד אירו לתמיכה במשפחות ועסקים שנפגעו מההסגר. בעוד אנשים רבים אמרו שהם עדיין מחכים לקצבה, אחרים פשוט אינם זכאים לה מפני שתעסוקתם אינה רשומה. באיטליה יש כלכלת מזומנים רחבה, עובדים רבים אינם מתועדים במערכת ומועסקים באופן "שחור".