המחאה מול שגרירות ארה"ב נמשכת, האם העימות יוביל להסלמה? הבוקר (רביעי) חזרו מפגינים עירקים, תומכי המיליציות בגיבוי אירן, לבניין שגרירות ארצות הברית בעירק. המחאה בשער השגרירות, שנפרץ אתמול, נמשכת – והמפגינים במקום זרקו אבנים, הציתו דגלים והשמיעו קריאות בגנות ארה"ב, שהלילה העבירה מאות חיילים כתגבור ותגובה למחאות. מנהיג אירן השיב לאיומים של טראמפ וכינה אותו "לא הגיוני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כבר אתמול החלו המפגינים במצור על השגרירות, שהוביל לפינוי השגריר וצוותו. הבוקר מפגינים מחוץ לשער השגרירות אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס: "אנחנו עושים את זה למען השהידים. כל כך הרבה מאיתנו מתו כבר, זו לא הפעם הראשונה שארצות הברית פוגעת בנו – הופצצנו פעם, פעמיים ושלוש פעמים".

מאות אנשי מיליציה ותומכיהם התאספו מול השער, בעוד כוחות הביטחון יידו לעברם רימוני הלם וגז מדמיע. חלק מהמפגינים שהו במקום כל הלילה באוהלים ואחרים הביאו מזון, ציוד בישול ומזרונים. "אנחנו מתכוונים להישאר פה זמן רב", אמרו מפגינים. בארה"ב הדגישו כי המתחם המרכזי והחשוב בתוך השגרירות לא נפרץ עד כה במהלך המהומות. בעקבות הלחץ מצד ארה"ב, בכירים בצבא עירק ניסו לשכנע את המפגינים לעזוב – אך נכשלו.

המחאה מול שגרירות ארצות הברית בעירק
"לא נזוז עד שהכובש יילך" | צילום: רויטרס

הזעם בעירק - והמתקפה של חמינאי נגד טראמפ

אחד המפגינים, שסירב להזדהות בשמו, אמר: "לא נזוז מכאן, אני נשבע בשם אללה ובחיי שלא נלך עד שהם יעזבו". עירקי זועם נוסף הצהיר: "אנחנו יושבים כאן למען נשמות השהידים ועד לעזיבת הכובשים האמריקנים, שביצעו את המתקפה כלפי כוחותינו בתוך הגבולות שלנו". 

חמינאי, המנהיג העליון של אירן, מתח ביקורת על התקיפות של ארצות הברית נגד שורת מטרות בעירק - המתקפות שגררו זעם שהפך למחאה מול השגרירות. "הממשל האירני, האומה ואני מגנים בחריפות את המתקפות", צוטט הבוקר חמינאי בתקשורת.

עוד עקץ חמינאי את טראמפ, שהאשים את אירן בהובלת המחאות: "שוב האיש הזה האשים את אירן במתקפות. אתה לא יכול לעשות לנו שום דבר – אם היית הגיוני, ואתה לא, היית רואה שפשעיך בעירק ובמדינות אחרות גרמו למדינות רבות לשנוא אותך".

עוד אמר חמינאי: "אם אירן תחליט להתעמת עם מדינה, נעשה זאת באופן פומבי. אם מישהו יאיים על האינטרסים הלאומיים של ארצנו, אנחנו נילחם בחזרה ללא היסוס".

מסר תקיף לישראל וארצות הברית. חמינאי
חמינאי משתלח בארה"ב, ארכיון | צילום: רויטרס

טראמפ מאיים - וגם מצהיר: "אני רוצה שלום"

משרד ההגנה בוושינגטון הודיע הלילה כי ישלח 750 חיילים למזרח התיכון באופן מיידי כתגבורת לכוחות המוצבים באזור. זמן קצר לאחר מכן אף פורסם תיעוד של כוחות מיוחדים נוחתים באזור. במקביל, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בשיחה עם כתבים כי הוא אינו צופה מלחמה עם אירן בזמן הקרוב, על אף מעורבותה בהפגנות האלימות בבגדד.

"אני רוצה להודות לממשל העירקי על תגובתו לאירועים", אמר טראמפ, וציין כי לדעתו כוחות המארינס שנכחו במתחם השגרירות תפקדו בצורה טובה. באשר לאירנים, אותם האשים טראמפ בהובלת המחאה האלימה במקום, טראמפ אמר כי הוא אינו מעוניין לצאת נגדם למלחמה, ואינו צופה שאחת כזו תפרוץ: "אני רוצה שלום, אוהב שלום. גם אירן אמורה לרצות שלום, יותר מכל אחד אחר".

על פי הדיווחים, 750 החיילים שנשלחו לאזור יוצבו תחילה בכוויית. יתכן וכמה אלפים נוספים יישלחו בימים הקרובים. "זה משנה זהירות מתבקש בתגובה לאיום המתגבר נגד כוחות ומתקנים אמריקנים, כפי שראינו בבגדד".

אמש שוחח טראמפ עם ראש הממשלה העירקי ודרש ממנו הגנה על אנשי השגרירות המותקפים. בעקבות השיחה, השלטון בעירק גינה את פעילות הפורעים וטען כי מדובר ב"הפרה של הסכמים בינלאומיים". במקביל, בקונגרס האמריקני חוששים דווקא מפני הנשיא ומהאפשרות שינצל את ההזדמנות ליציאה למלחמה.

"הניסיון לפרוץ לתוך השגרירות האמריקנית בבגדד מהווה הפרה של הסכמים בינלאומיים אשר מחייבים את הממשלה העירקית", נמסר מהשלטון במדינה. מספר שעות מאוחר יותר פרסם הנשיא טראמפ ציוץ בחשבון הטוויטר שלו, ובו האשים ישירות את אירן במהומות: "אנו מטילים את האחריות המלאה לכל נזק ברכוש או בנפש על אירן. הם ישלמו מחיר גבוה מאוד! זו לא אזהרה, זה איום. שנה טובה!". עוד הוסיף הנשיא טראמפ כי השגרירות האמריקנית בבגדד מאובטחת מזה מספר שעות.