ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל האנייה איננו יכול זה שבועות אחדים לשוב לרצועת עזה. האנייה נמצא כעת בדוחא בירת קטר אחרי שראשי המודיעין המצרי הבהירו לו באופן חד-משמעי שלא יתירו לו לחזור לעזה דרך מעבר רפיח. חמאס מנסה להפעיל מתווכים שונים כדי לשנות את רוע הגזרה, אבל עד כה המצרים מסרבים בתוקף לשקול מחדש את עמדתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הסיבה למשבר: טרם צאתו למסע בבירות האזור, התחייב הנייה בפני המצרים, על פי דרישתם, כי לא יבקר בטהרן ואף לא יתעכב בטורקיה. הנייה הפר באופן בוטה את ההתחייבות הזו. לא רק שהוא ביקר בטורקיה - יריבה מושבעת של מצרים בימים אלה - אלא שגם בא לביקור רשמי עתיר פרסום באירן ואף נשא נאום בשידור חי בטקסי ההלוויה של הגנרל קאסם סולימאני. הנייה החליט לבוא לאירן בתקווה לקבל סיוע כספי נדיב מיידית. נראה שקיבל הבטחה ברוח זו מבני שיחו בטהרן.

בקהיר אין מוכנים להשלים עם ההתנהלות של מנהיג חמאס והפעם הוחלט כנראה ללמד אותו לקח. האנייה נמצא כעת בקטר ושם הוא מקיים התייעצויות עם קודמו בתפקיד, חאלד משעל ושאר פעילי חמאס המתגוררים דרך קבע בארץ זו. קיימת אפשרות שבכוונת המצרים להביא אותו בסופו של דבר להחלטה להעביר גם את בני משפחתו מעזה לקטר.

האירוע המרכזי שלשמו יצא האנייה מרצועת עזה היה הוועידה האסלאמית שכונסה בקואלה לומפור, בירת מלזיה, ושממנה נעדרו מנהיגי סעודיה, מצרים ומנהיגים ערביים רבים אחרים שאף שכנעו את ראש ממשלת פקיסטן, אימראן חאן, לבטל את השתתפותו ברגע האחרון. בסופו של דבר הפכה הועידה בקואלה לומפור לכינוס שהתנהל בחסותן של אירן וטורקיה.