בארה"ב נפתח הערב (שלישי) באופן רשמי משפט ההדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ, שהופך לנשיא השלישי בהיסטוריה האמריקנית שהסנאט יצביע אם להדיחו. חברי הבית יחליטו אם טראמפ אשם בהתנהלות אסורה מול הממשל באוקראינה ובשיבוש הליכי חקירה. משפט כזה עשוי בתיאוריה להוביל להדחתו של הנשיא מתפקידו, אבל למרות שהשימוע הראשון נערך אחרי אישור של בית הנבחרים - הדחה תהיה הפתעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנהיג הרפובליקנים בסנאט מיץ' מקונל דחה את דרישת הדמוקרטים להציג ראיות חדשות, בהן מסמכים שהסתיר הבית הלבן וסירב לחשוף בפני בית הנבחרים בעת שזה דן בנושא.

לאחר דברי הפתיחה שנתנו הנציג הדמוקרטי אדם שיף ואחד מעורכי דינו של טראמפ, היועץ המשפטי לבית הלבן עלה שוב לדבר לפני חברי הסנאט וכינה את הליכי ההדחה "מגוחכים". בנוסף, מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל החליט כי 24 השעות שניתנות לכל מפלגה למתן דברי פתיחה ייפרשו על פני שלושה ימים, ולא יומיים בלבד - כך שהדיונים בכל יום צפויים להיות קצרים יותר. 

הליך ההדחה שמתנהל בימים אלה בוושינגטון נועד במקור על מנת לאפשר למערכת להדיח בכירים בממשל – שופטים, חברי קבינט וגם את הנשיא במידה ואלו ביצעו פשעים בתקופת כהונתם. החוקה פתוחה לפרשנות בנוגע לטבע הפשעים שבגללם ניתן להדיח בכיר מכהן: "בגידה, שוחד, ביצוע פשעים גדולים אחרים או ביצוע עוולות".

אחרי שבית הנבחרים האמריקני הצביע בעד קיום הליך ההדחה -  מתנהל נגדו משפט בסנאט – הבית העליון של הקונגרס. חברי הבית יחליטו אם האדם שעומד להדחה – במקרה הזה הנשיא טראמפ, אשם או לא, אבל זהו משפט פוליטי – לא פלילי.

גבעת הקפיטול.ישמרו על רוב?
בניין הסנאט | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא טראמפ מואשם בשני סעיפים. על פי הראשון הוא מואשם שביקש עזרה מממשלת אוקראינה כדי להגביר את סיכוייו להיבחר מחדש בנובמבר הקרוב. על פי החשד שעלה באמצעות עדויות שונות, הנשיא מנע העברת סיוע כספי לאוקראינה כקלף מיקוח נגד המדינה, וביקש בתמורה לכספים שאוקראינה תפתח בחקירה פומבית נגד ג'ו ביידן, בנו של המועמד הדמוקרטי המוביל לקראת הבחירות בנובמבר.

על פי הסעיף השני, טראמפ שיבש הליכי חקירה כשהבית הלבן סירב לאפשר לצוותו של טראמפ להעיד בשימוע לקראת המשפט. הנשיא טראמפ מכחיש את העוולות המיוחסות לו וצוות ההגנה שלו  טוען שמדובר בהאשמות "רופפות ומסוכנות שמסלפות את החוקה". 

במהלך המשפט ישמעו הסנאטורים תובעים מבית הנבחרים, עורכי דין מהבית הלבן וגם עדים שיזומנו משני הצדדים. לאחר מכן, יינתן יום שלם כדי להתלבט לפני שיצביעו האם להרשיע את טראמפ. כדי להרשיע ולהדיח את הנשיא צריך רוב של שני שלישים -  67 קולות בסנאט, אך מכיוון שיש רק 47 דמוקרטים לעומת 53 רפובליקנים בסנאט, הנשיא צפוי לשרוד את המשפט הזה. במקרה שיקבע כי הנשיא אשם, הוא יורחק מתפקידו וסגן הנשיא מייק פנס יושבע כנשיא.