התפשטות נגיף הקורונה בארה"ב משבשת את החיים של הקהילות החסידיות בניו יורק והכניסה את התושבים לחרדה. בקריית יואל (פאלם טרי), מעוזם של חסידי סאטמר בארה"ב - נסגרו הישיבות, בתי הכנסת, מקוואות ותלמודי התורה. בקראון הייטס שבברוקלין, קהילת חב"ד חוששת ממספר נדבקים גבוה במיוחד והתושבים מסתגרים בבתים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יועציו של הנשיא טראמפ ערכו אתמול (שלישי) שיחת טלפון עם האדמו"ר מסאטמר וביקשו ממנו לעורר את הקהילה בפעולות נגד הנגיף. במודעות שהתפרסמו מטעם החסידות והופצו בין החסידים ניתנה ההוראה לסגור את כל בתי המדרש, הישיבות, תלמודי התורה, בתי הספר לבנות והמקוואות, ל-15 יום לכל הפחות. "זה חשוב וקריטי שכל אחד, ללא יוצא מן הכלל, יציית לחוק ויבין את חומרת המצב", נכתב. "הווירוס הוא סכנה נוראית, במיוחד עבור הזקנים".

בתי כנסת בקריית יואל ריקים ממתפללים
בתי הכנסת בקריית יואל ריקים ממתפללים

 

כתחליף לתפילה בבית הכנסת הקהילתי, החסידים נאלצים לערוך מנייני תפילה במרפסות הבתים. בתמונות שהגיעו ל-N12 רחובות קריית יואל נראים ריקים. מי שניסה להיכנס לבית המדרש הגדול, שבימים רגילים מכיל מדי יום אלפי מתפללים ולומדים, מצא בניין נטוש וריק מאנשים. הכניסה למקוואות נותרה סגורה, עם הודעה לטובלים: "בעקבות הווירוס - המקווה סגור".

בעקבות הווירוס - המקווה סגור
"בעקבות הווירוס - המקווה סגור". קריית יואל

בדומה לעיירה קריית יואל, גם בשכונת קראון הייטס בברוקלין סגרו את בתי הכנסת ומוסדות הלימוד. בניין 770, מרכז חסידות חב"ד העולמי, נסגר לראשונה מאז הקמתו למתפללים ומבקרים. עדיין אין דיווחים רשמיים על מספר הנדבקים בשכונה, אך התושבים מעריכים כי מאות מבני הקהילה נדבקו. "סגרנו את בתי הספר לפני שמדינת ניו יורק הודיעה שצריך לסגור כי הבנו שקורה כאן משהו חמור", ציין מנדי, תושב השכונה.

עורכים מנייני תפילה במרפסות הבתים
עורכים מנייני תפילה במרפסות הבתים

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות, זלמן גולדשטיין, איש חינוך וחסיד חב"ד תושב השכונה, פנה לקהילת חב"ד בישראל וניסה לעורר אותם לפעול נגד הנגיף. "חוסו על נפשותיכם, אתם לא מבינים מה קורה פה, זה חורבן", תיאר גולדשטיין את מה שקורה בשכונה. "אנשים עדיין מתחבאים, לא רוצים לגלות שיש להם חולים בבית. יש פה עשרות ואולי אפילו מאות חולים".