ב-30 לדצמבר הטיל לי וואנליאנג מסין "פצצה" בקבוצת המסרים של בית הספר לרפואה שבו למד: הוא היה הראשון לדווח על 7 חולים שאושפזו והושמו בבידוד לאחר שביקרו בשוק מאכלי ים מקומי בווהאן. לי הפך למודיע הראשון על וירוס הקורונה - "חושף הפרשה" - והיום (חמישי) הוא הלך לעולמו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בן ה-34 שימש כרופא בעיר ווהאן, שעומדת כיום במרכז התפרצות נגיף הקורונה. בהודעה ששלח בקבוצת המסרים בלבד, לי הזהיר  את חבריו מהתפשטות המחלה. באופן מפתיע, ההודעה ששלח לי הפכה לוויראלית וצילום המסך עברה במהירות ברבות מהקבוצות בעיר כששמו לא טושטש.

בהודעה שהופצה לי הסביר, לפי בדיקה שביצע, שהחולים סובלים מתסמינים הדומים למחלת הסארס – אך מדובר בעצם בקבוצה גדולה של וירוסים בעלות השפעה דומה. לי זיהה את נגיף הקורונה – וגם נדבק בה מאוחר יותר.

הרופא לי שהתריע על הקורונה
לי המשיך לטפל בחולים | צילום: CNN

זמן קצר לאחר שפרסם את ההודעה, משטרת ווהאן מיהרה להאשימו ב"הפצת שמועות". לי היה אחד מתוך מספר אנשי רפואה שניסו להתריע על התפשטות הנגיף המסתורי במהלך השבועות הראשונים של ההתפרצות. 

 "הבנתי שזה כבר לא בשליטתי ואני איענש על ההודעה", סיפר השבוע הרופא. סיפורו יצר סערה חריגה ולא אופיינית בסין. ביקורת נשמעה ברשתות החברתיות המפוקחות על מדיניות הצנזורה סביב המחלה והעיכוב בעדכון הציבור.

נגיף הקורונה
חולה קורונה מועבר לבידוד, סין | צילום: AP

 באותו יום שבו הזהיר את חבריו, יצאה התרעה מטעם רשויות הבריאות בעיר ווהאן המזהיר מפני חולים שאושפזו עם מחלה "לא ברורה". ההתרעה פורסמה עם אזהרה נוספת: "אף ארגון או אדם לא רשאי לפרסם או לשחרר לציבור מידע על טיפול או חולים ללא אישור הרשויות". לי עצמו הוזמן לפגישה מתוחה עם גורמים רשמיים במערכת הבריאות בעיר ווהאן. שם תחקרו אותו איך גילה על מקרי המחלה.

שדה התעופה בצ'נגדו, סין
שדה התעופה בסין | צילום: B.Zhou, ShutterStock

רק מאוחר יותר באותו היום הרשויות בעיר וואהן הודיעו לארגון הבריאות העולמי על המחלה המסתורית. ב-3 בינואר, לי נקרא לתחנת המשטרה המקומית וננזף על מה שהוגדר כ"הפצת שמועות ברשת" וכן "פגיעה חמורה בסדר הציבורי". הנזיפה התייחסה להודעת האזהרה ששלח בקבוצה הפרטית. לי נאלץ לחתום על הצהרה  המכירה ב"התנהגות הרעה" שביצע וכן התחייבות לא לבצע מעשים "לא חוקיים" מסוג זה בעתיד.

נגיף הקורונה בסין
ביקורת על השתקת המשטר, ארכיון | צילום: AP

לי חשש מאוד מהאפשרות שיועבר למעצר. "משפחתי הייתה דואגת לי מאוד אם הייתי מאבד את החירות שלי לכמה ימים", אמר השבוע - ימים ספורים לפני מותו. לי עצמו, כרופא במקצועו, הוכרח להמשיך ולטפל בחולים בקורונה. ב-10 לינואר לי התחיל להשתעל בכבדות ופיתח חום גבוה ביום שלמחרת. הוא אושפז בעצמו ב-12 לינואר. בימים שלאחר מכן מצבו התדרדר והוא הועבר לטיפול נמרץ תוך שהוא נעזר במכונת חמצן לנשום. רק בתחילת חודש פברואר הוא אובחן בוודאות – לי חלה במחלת הקורונה.