הישראלי היחיד בווהאן: כך נראית שגרת החיים של משפחה שסגורה שבועיים בביתם בעיר שממנה התפרץ נגיף הקורונה. עופר, שאשתו הסינית וארבעת ילדיהם גרים בעיר הנצורה שיתף היום (רביעי) בשש עם עודד בן עמי איך נראים החיים בהסגר ומה הדבר שנותן להם מקום לאופטימיות אחרי 14 יום שבהם כמעט לא יצאו מהבית: "נוכל לצאת לקנות אוכל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו כבר ביום ה-14 ואני מוצא את עצמי מסתכל על האגם שמאחוריו בונים את בית החולים אליו מעבירים את החולים הקשים", סיפר עופר. הם הצליחו לרכוש מסיכת פנים איכותית שעל פי גורמי הרפואה מאפשרת להם לצאת אל הרחוב בצורה בטוחה באופן יחסי: "איזה אוצר, זה אוצר גדול מאוד. זה אומר שנוכל לצאת החוצה ולקנות אוכל".

"יש לנו אוכל לעוד חמישה ימים אולי. אז אני לא יכול להתלונן. אנחנו נצא לקנות אוכל בצרוה בטוחה" הוא סיפר בשמחה. "יש סופרים פתוחים ומביאים ירקות כל יום. יש תור גדול מאוד כי בודקים את החום של כל אחד. מי שיש לו חום גבוה לא נכנס".

ישראלי נצור עם משפחתו בעיר ווהאן
ישראלי נצור עם משפחתו בעיר ווהאן | צילום: החדשות 12

בתוך כך, הערב פורסם לראשונה ב"תוכנית חיסכון" כי שבוע אחרי שביטלה את הטיסות לסין, מצטרפת היום אל על לחברות ברחבי העולם ושוקלת גם היא לבטל את הטיסות להונג קונג. חברת התעופה הישראלית מפעילה חמש טיסות שבועיות למדינה הקטנה וכבר השבוע היא חווה ירידה דרסטית בביקוש.

ובמקביל לכך, 15 ישראלים עדיין נמצאים בהסגר בחדרים על ספינת התענוגות מול חופי יפן. 10 מנוסעיה אובחנו כחולים בנגיף הקורונה והממשל ביפן אסר על מפעילי הספינה לאפשר ל-3,700 הנוסעים ואנשי הצוות לרדת ממנה. בין כל הנוסעים נמצאת משפחת דהן שיצאה לקרוז בכדי לחגוג ימי הולדת לכמה מחברי המשפחה. בשיחה ראשונה משם סיפרה שלווה דהן לרפי רשף על החשש: "מפחדים שייגמרו לנו התרופות".

היום התגלה מקרה ראשון של קורונה בדרום אמריקה, במדינת אקוודור וזה אחד החששות הגדולים של ארגוני הבריאות ברחבי העולם – שהנגיף יתפשט למדינות נוספות. ספינת תענוגות הן בעיה קשה, שם סגורים אלפי אנשים במקום סגור ללא יכולת לצאת וישנה סבירות כי חולה אחד עלול להדביק מאות ואף אלפים.

ספינה יפנית בהסגר מחשש לקורונה‎
צילום: Kim Kyung-Hoon, רויטרס
עדנה בן שבת נצורה ב
עדנה בן שבת נצורה ב"ספינת הקורונה" | צילום: החדשות 12

"אנחנו סגורים בינתיים רק יום אחד ואסור לנו לצאת מהחדרים", סיפרה שלווה דהן. "את האוכל אנחנו מקבלים לחדר, פותחים את הדלת, לוקחים את האוכל וסוגרים אותה מהר". שלווה סיפרה כי היא לא יודעת מי מאותם נוסעים הם אלה שנדבקו.

היא סיפרה על החשש שייאלצו להישאר על הספינה זמן ממושך: "היינו אמורים לעגון בטוקיו ולטוס לישראל, יש לנו משפחה בארץ וכולם ממש בלחץ. קשה להישאר בחדר סגור יום שלם, ממש מטפסים על הקירות".

"עוד מעט יחסרו לנו התרופות, זה אסון להישאר במקום כזה 14 יום", סיפרה שלווה. "אנחנו תלויים בחסדיהם של היפנים שבינתיים הצליחו לקחת מכולנו בדיקות אבל את התוצאות קיבלו רק 240 נוסעים ו-10 מהם אובחנו כחולים".

 

 מול חופי הונג קונג: 1,800 נוסעים תקועים אחרי שחלקם פיתחו תסמיני קורונה 

ממשרד החוץ נמסר כי המשרד "נמצא בקשר עם בני המשפחה ועוקב אחרי המצב באמצעות הקונסוליה בטוקיו והמחלקה לישראלים בחו"ל. על פי היפנים יש בין 15 ל-17 נושאי דרכון ישראלי אבל הרשימות עדיין לא מאומתות.  למיטב ידיעתנו הנוסעים הישראלים אינם בין החשודים במחלה. כרגע כל הנוסעים נמצאים באחריות הרשויות ביפן וחברת הספנות".

ספינה יפנית בהסגר מחשש לקורונה‎
צילום: cnn

בין הנדבקים על הספינה: שני אוסטרלים, שלושה יפנים, שלושה נוסעים מהונג קונג, תייר אמריקני ותייר פיליפיני. העשרה הורדו מהספינה ונלקחו על ידי משמר הגבול לבתי חולים ביפן. 

הספינה "דיימונד פרינסס" יצאה לים עם כ-3,700 נוסעים ואנשי צוות. לאחר שהתגלה כי אדם בן 80 שנשא את הווירוס הפליג עליה לפני כחודש, הוחלט לעצור את תנועתה ולבדוק את הנוסעים בהפלגה הנוכחית. שר הבריאות היפני קטסונובו קאטו מסר כי עד כה נבדקו כמה מאות, ומתוך כ-240 שקיבלו תוצאות, 10 נמצאו כחולים בנגיף.

בנוסף, הרשויות בהונג קונג החלו לבדוק את הנוסעים של ספינת קרוזים נוספת, שעליה מפליגים כ-1800 נוסעים. זאת, לאחר שכמה אנשי צוות ונוסעים דיווחו על תסמינים הדומים לתסמיני הנגיף. כמו במקרה של הספינה היפנית, בהפלגה הקודמת לפני כשבועיים הפליגו על האונייה מספר תיירים סינים שהתברר כי חלו בנגיף.