לוח זמנים החדש של נתניהו - שכבר אינו תלוי בו: שעות לאחר שראש הממשלה נתניהו ויתר על בקשת החסינות, הפרקליטות הגישה באופן רשמי את כתב האישום נגדו בתיקים 1000, 2000 ו-4000 לבית המשפט המחוזי בירושלים. מאותו הרגע, לוח הזמנים של נתניהו לא יהיה כבעבר - והוא יהיה כפוף ללוח הזמנים לפיו ינוהל משפטו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ראש הממשלה יצטרך להתייצב באולם בית המשפט", מציין ד"ר גיא לוריא, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. "זו קרקע שלא פסענו בה, אבל אני מניח שהוא גם יצטרך להתאים את הנסיעות המדיניות שלו למועדי המשפט". עוד הסביר ד"ר לוריא כי על פי החוק, מרגע שנמשכה הבקשה לחסינות - לא ניתן להגיש אותה שוב בגין אותם אישומים והתיקים יתנהלו ככל הליך פלילי.

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
לוח הזמנים המשפטי ישפיע על הנסיעות המדיניות | צילום: רויטרס
נאשם נדרש להגיע לרוב הדיונים ובוודאי לדיוני ההוכחות - אלא אם כן הוצא פטור על ידי בית המשפט לבקשתו. לנאשם אין חובה להיות בהקראה. 

כתב האישום לא הוגש עד עתה שכן החוק מחייב את הפרקליטות להגיש את כתב האישום לכנסת 30 יום לפני שהיא מגישה אותו לבית המשפט. מרגע שנתניהו ביקש את החסינות ההליכים הפליליים הוקפאו, ואולם משראש הממשלה משך את הבקשה - היועץ המשפטי לממשלה רשאי להגיש את כתב האישום לבית המשפט על פי חוק. "כיוון שההחלטה כבר נפלה לא היה טעם סביר להתעכב בהגשה", מוסיף ד"ר לוריא. 

לוח הזמנים: מה יקרה מעתה והלאה? 

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים והוא יישמע בהרכב של שלושה שופטים, זאת כחלק מהתנאים המיוחדים שקבועים בחוק עבור ראש ממשלה. "בשלב הראשון, לפני הבחירות - ואני מעריך שכבר בימים הקרובים, נשיא בית המשפט המחוזי וסגניו יבחרו את הרכב השופטים", מעריך ד"ר לוריא. "זה הליך די סטנדרטי ויש הרכבים קבועים של שופטים פליליים שבדרך כלל יושבים בתיקים מעין אלו. הנשיא יבחר את בכירי השופטים שלו שעוסקים בפלילים".

השלב השני, לאחר שנבחר ההרכב, יהיה קביעת מועד הדיון. "פה יש שיקול דעת האם לקיים הליך וכיצד לנהל את ההליך", הוא מציין. "במקביל, ראש הממשלה ועורכי דינו יצטרכו לקבל את כל חומר החקירה ולבחון אותו. העיון בחומר החקירה הרב כל כך וכשיש רשימה כזו ארוכה של עדים יכול לקחת זמן. במקרים קודמים זה לקח סדר גודל של חודשים עד לתחילת ניהול המשפט".

נתניהו מבקש חסינות
נתניהו במעמד בקשת החסינות | צילום: החדשות 12

"כשמוגש כתב אישום נגד שרים הם צריכים להתפטר, זה לא כך במקרה של ראש ממשלה - אז אנחנו נמצאים בקרקע שעוד לא פסענו בה", אומר ד"ר לוריא. "אני מניח שלא תהיה הגבלה מוחלטת של הנסיעות שלו לחו"ל אבל אני מניח שהוא גם יצטרך להתאים את הנסיעות המדיניות שלו למועדי המשפט". 

"רוה"מ יצטרך להתייצב באולם בית המשפט", הוא מוסיף, "כמו כן זה תיק שצריך להתכונן אליו. ככל שהוא מורכב יותר ויש יותר סוגיות עובדתיות להתייעץ עליהן רוה"מ יצטרך להקדיש יותר זמן להכנה לדיוני המשפט".