בזמן שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנסיך הבריטי צ'ארלס ועוד עשרות מנהיגים, נשיאים, מלאכים וראש ממשלות עושים את דרכם לישראל כדי להשתתף ביומיים הקרובים בפסגת פורום השואה הבין-לאומי, עולה השאלה מי המושך בחוטים של האירוע החשוב והרגיש הזה. התשובה היא ידידו של ראש ממשלת ישראל ומקורבו של נשיא רוסיה פוטין, יהודי-רוסי בשם ד"ר משה קנטור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קנטור בן ה-66 הוא נשיא הקונגרס היהודי האירופי ונשיא פורום השואה העולמי, אשר הונו (לפי מגזין "פורבס") מוערך ב-3 מיליארד דולרים. הפקת פורום השואה מצידו של קנטור נאמדת בכמה מיליוני דולרים, בנוסף להוצאות של מדינת ישראל והוצאותיה של כל מדינה שמממנת את המשלחת שלה.

משה, קנטור, מארגן, פורום, שואה, עולמי, מוסקווה
מי אתה ד"ר משה קנטור? | עיבוד: החדשות 12

קנטור הוא איש עסקים, פילנתרופ ומדען, שעוסק באופן פעיל במאבק נגד גזענות ואנטישמיות, בקידום סובלנות ופיוס ובהגנה על יהדות אירופה. על פעילותו זו זכה קנטור בעיטורים ממלכתיים ממדינות רבות באירופה, כולל מצרפת, איטליה ובלגיה.

משה קנטור והאפיפיור
משה קנטור והאפיפיור, ארכיון

לאחר שסיים את לימודיו במכון לאווירונאוטיקה במוסקבה, השלים תואר דוקטורט במערכות בקרה אוטומטיות לכלי טיס - וגם קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב. עם סיום לימודיו, עמד קנטור בראש מעבדה מובילה במוסקבה שפיתחה מעבורות חלל, ומ-1993 ואילך מנהל את החברה האגרו-כימית אקרון (Acron), שנסחרת בבורסות ברוסיה ובלונדון ואף זכתה בתואר "החברה הרוסית הטובה ביותר" תשע פעמים.

משנת 2007 מכהן ד"ר קנטור כנשיא הקונגרס היהודי האירופי - ארגון שמייצג 42 קהילות יהודיות באירופה, בהן כשניים וחצי מיליון יהודים. הקונגרס מקדם נושאים שעומדים על סדר היום הציבורי-עולמי והיהודי. בשנת 2005 ייסד את קרן פורום השואה העולמי והוא מכהן כנשיאה.

משה קנטור ונשיא צרפת עמנואל מקרון
קנטור ונשיא צרפת עמנואל מקרון

פורום השואה העולמי הוא ארגון בין-לאומי, שעוסק בשימור זיכרון השואה ולקחיה עבור האנושות כולה, כולל מאבק באנטישמיות הגואה. אירועים קודמים של פורום השואה העולמי התקיימו באושוויץ, בבאבי יאר ובטרזינשטט, ובהם השתתפו מדינאים ודיפלומטים מובילים מהעולם. בשנת 2006 ייסד ד"ר משה קנטור את ארגון היהודים האירופאי (EJC), במטרה לסייע לחיזוק החיים והזהות היהודית ברחבי אירופה.

בשנת 2008 ייסד את המועצה האירופית לסובלנות ופיוס, ארגון שמורכב מראשי מדינות אירופה, זוכי פרס נובל לשלום ואישים הידועים בזכות הישגיהם בתחום. מטרת המועצה:  לאפשר פורום לחשיבה עתידית בנושאי מדיניות זכויות האדם באירופה, מלחמה באנטישמיות ושנאת זרים וקידום סובלנות. המועצה פועלת לקדם תהליך שיתמצה בחקיקה כלל-אירופית שתוציא אל מחוץ לחוק צורות רבות של חוסר סובלנות וגזענות הקיימות באירופה.

משה קנטור וטוני בלייר
קנטור וטוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר

במקביל, קנטור ייסד את פורום לוקסמבורג הבינלאומי למניעת אסון גרעיני. הפורום מורכב ממומחי גרעין בעלי שם עולמי מארה"ב, אירופה ורוסיה - ובהם מזכיר ההגנה לשעבר של ארצות הברית, ויליאם פרי. הפורום פועל להתמודדות עם האיומים הגוברים בנושא הפצת נשק גרעיני ושחיקת האמנה נגד הפצת נשק גרעיני, ולקדם את השלום והביטחון בעולם באמצעות גישות חדשות והצגת המלצות מעשיות בפני מקבלי ההחלטות בנושאים הקריטיים הללו. בשנת 2010 נחנך באוניברסיטת תל אביב מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה ולחקר אנטישמיות וגזענות בת זמננו.

משה קנטור וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ
קנטור והקנצלר האוסטרי קורץ

לקראת הפורום, ולרגל יום השואה הבין-לאומי שיחול בשבוע הבא, יזם קנטור יחד עם הקונגרס הציוני האירופי קמפיין עולמי למאבק באנטישמיות תחת הכותרת "STOP THIS STORY!".

הקמפיין הושק בישראל ועלה לרשת האינסטגרם: מאות ידוענים מהארץ ומהעולם נרתמו והעלו לרשת תמונה עם קריאה לשים סוף לאנטישמיות. בין המשתתפים: בר רפאלי, ונסה קירבי ("הכתר"), עומרי כספי, ערן זהבי והנשיא ראובן (רובי) ריבלין.

באמצעות שימוש בטכנולוגיות ייחודיות, כולל Time Lapse, הקמפיין גם מציג את הסיפור של האנטישמיות - משנות ה-30 של המאה הקודמת ועד שנת 2020. היזמים הסבירו כי הקמפיין נועד להראות לעולם "שהאנטישמיות לא חלפה, היא תמיד כאן ואם לא נעצור אותה, היא תמשיך לאיים על כולנו".