האב המתעלל ייתן את הדין על מעשיו? משפטו של גריט-יאן ואן דורסטן בן ה-67 שנאשם בכליאה והטרדה מינית של ילדיו, נפתח היום בהולנד. הוא מואשם שהחזיק בשבי שישה מתשעת ילדיו במשך כמעט עשור בבית כפרי מבודד. על פי העדויות שפורסמו בדיון, האב אמר לבני המשפחה הכלואים ש"רוחות רעות" ייכנסו לגופם אם הם ידברו עם זרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות שהמשפט נפתח רשמית, ואן דורסטן לא הגיע לדיון. הוא לא יכול לדבר ועל פי רופאיו הוא עבר שבץ מוחי ואינו מתפקד. בחודש אוקטובר האחרון המשטרה מצאה את האיש בחווה בריינרוולד שבצפון הולנד, אחרי שחלק מילדיו הצליחו לברוח ולהגיע לבר בכפר סמוך: המבלים בבר היו אלו שהזעיקו את המשטרה.

"כל הילדים דיווחו על ענישה פיזית במידה והם יחליטו לחיות תחת השפעת הרוחות, זו האינפורמציה שהם קיבלו מגיל מאוד קטן, מגיל 4-5", אמרה התובעת דיאנה רוגאן בדיון. "העונשים כללו מכות, לפעמים עם מקל או חפצים אחרים, משיכת שיער, אמבטיות קרות למשך שעות ולפעמים הוא חנק אותם עד שאיבדו את ההכרה".

מנע מזון, תרופות וטיפול רפואי מהילדים במשך שנים  

כל חשיפה לזרים או מגע איתם נתפס בביתו של ואן דורסטן כמזיקה ל"טהרת המשפחה": הילדים הקטנים נשארו מבודדים ונגזר עליהם להיות בשקט, הילדים הגדולים יותר הופרדו מהילדים הקטנים. וואן דורסטן אמר לילדים שמותה של אימם ב-2004 נגרם באשמתם, בגלל שתקשרו עם זרים ועם העולם החיצון. "היו לי רוחות רעות ולא רציתי להעביר אותן", סיפר אחד הילדים לתובעים.

הילדים ככל הנראה יעידו בעצמם בשלב מאוחר יותר של המשפט. לפי הדיווחים בהולנד, חקירת המשטרה בחווה העלתה עדויות נוספות לזוועות שחוו הילדים. על פי התביעה, וואן דורסטן מנע מזון, תרופות וטיפול רפואי מהילדים – מ-2007 ועד שנמצאו בשנה שעברה.

ואן דורסן
אחד מילדי המשפחה | צילום: Twitter: Mirror Online | Instagram: jan.zon.dorsten

חלק מהילדים הגדולים יותר אמרו שאביהם הכריח אותם לבצע בו מעשים עם אופי מיני. האב הצדיק את מעשיו כשאמר לילדים ש"רוח נשית" - רוחה של האם או של רעייה אחרת – "נכנסה לגופם"    

ששת האחים ואביהם התגוררו בחווה מאז 2010, הם לא הגיעו לבית הספר כנדרש בחוק ההולנדי. אמם הלכה לעולמה בשנת 2004, ושלושה אחים גדולים יותר עזבו את המשפחה. ואן דורסטן נמצא היום במעצר בבית חולים, המשטרה לא הצליחה לחקור אותו בגלל שלקה בשבץ.

הילדים, כולם כיום בני 18 או יותר, לא דיברו בפומבי, אך מסרו הצהרות מוקלטות. ארבעת הבכורים אמרו בנובמבר כי הם תומכים בתיק הפלילי נגד אביהם. חמשת הילדים הקטנים ביותר - אלה שנמצאו בחווה - אומרים כי הם אינם תומכים בהאשמות. הם נמצאים עכשיו בטיפול.