13 ישראלים בני 65 ומעלה נותרו תקועים על ספינה בחופי ליסבון שבפורטוגל, כשהם בלי תרופות, בגדים, או סיוע – בעקבות גילוי של חולה קורונה ששהה בספינה. כעת הם נצורים, נואשים וזועקים לעזרה. משה להב, שאימו בת ה-75, נותרה על הספינה, התראיין היום (חמישי) ל"חמש עם דפנה ליאל" וסיפר על המצוקה של אמו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסרטון שנשלח מהנוסעים אמרה אחת הנוסעות: "אני מבקשת ממדינת ישראל ומכל מי שיכול לעזור לנו, אנחנו במצוקה. אין לנו תקופות, אנחנו חודש ימים היינו בטיול". היא הוסיפה בכאב: "זה כבר לא טיול, זה עינוי. אנא תעזרו לנו, מי שיכול שיעזור לנו בבקשה, אנחנו מתחננים"

נוסעת אחרת סיפרה: "יש לנו תרופות עד סוף החודש, בגדים מינימליים, לא החזירו לנו את הכבודה. בבקשה, תעזרו לנו אנחנו במצוקה לא פשוטה. אנחנו מבקשים מכם, בבקשה תעזרו לנו - אין לנו שום אדם שיכול לעזור לנו פה ואנחנו במצוקה נוראית, אין שום איש קשר".

"הם משדרים דיכאון גדול"

משה להב סיפר בריאיון כי אימו יצאה לפני כחודש לשייט מהארץ לברזיל. "היה להם שייט מצוין, הם שטו באוקיינוס והגיעו בסופו של דבר לליסבון, למרות שהיו צריכים להגיע לברצלונה", סיפר. "אבל ברצלונה הייתה סגורה, אז הם הגיעו לליסבון ושם כל הנוסעים ירדו מהאנייה, פרט לישראלים".

ישראלים תקועים בספינה בליסבון בה נמצא חולה קורונה
ישראלית שנצורה על הספינה בפורטוגל | צילום: N12

להב סיפר כי שמו את הישראלים הנצורים בחדרים מבודדים וביקשו מהם לא לצאת מהחדרים. "הם לא מדווחים על זה שאין אוכל, אבל זה שהשאירו אותם לבד על האנייה כשכל אחד יצא למחוז חפצו חוץ מהישראלים, זה מתמיהה ומעורר שאלות", הוסיף.

כרגע הוא מספר שאין התארגנות של ממש כדי להחזיר אותם, אלא שכל אחד מבני המשפחה וקרוביהם של הישראלים עושה כמיטב יכולתם: "אני התקשרתי למשרד החוץ, התקשרתי לכמה חברים, בדקתי מה אפשר לעשות כדי להשפיע ולזרז את החזרה שלהם ארצה. העניין הזה לא מובן". הוא מסביר כי אימו לטענתה בסדר ומשדרת אופטימיות, אך לפי הסרטונים של שאר חברי הקבוצה - "הם משדרים דיכאון גדול".