חודש לבחירות - כאב הראש של נתניהו מימין והמאמץ לסיפוח עוד לפני 2 במרס: למרות העיכוב בלוח הזמנים, נתניהו צפוי לביא את תוכנית טראמפ כולה לאישור בממשלה - כך פורסם הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע. ישיבת הממשלה מחר בוטלה, וכעת ברור שהמהלך לא יתקדם בקצב המזורז שנתניהו רצה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קיימות חילוקי דעות בממשל האמריקני והתנגדות לתזמון שישראל רצתה. בצד האמריקני יש התנגדות גם בנושא המהות – האמריקנים רוצים אישור לתוכנית כולה ולא רק החלה של סיפוח על סמך התוכנית.

נכון לרגע זה, נתניהו מתכנן להביא את התוכנית כולה לאישור הממשלה. מדובר בצעד הצהרתי שלא יהווה את אות הפתיחה לסיפוח כעת מכיוון שטרם הוכנו המפות לכך. מאחורי הקלעים מקווים שמהלך כזה יעזור לשכנע את האמריקנים להסכים גם לסיפוח מעשי חלקי לפני הבחירות - סיפוח של הבקעה או של אזור אחר. 

בשלב הזה כבר אפשר להגיד בוודאות כמעט מוחלטת שסיפוח מלא לא יהיה לפני הבחירות. המהלך צפוי לעורר התנגדות בקרב מפלגת "ימינה", אך נתניהו נחוש להביא צעד ממשי בזמן שנותר לבחירות, עם זאת, הוא תלוי במה שממשל טראמפ יאפשר ובלוחות הזמנים שלהם.

"ללא שינוי בגישה - גורל הפלסטינים לא ישתנה" 

בתוך כך, גורם בכיר בממשל האמריקני הגיב להחלטת הליגה הערבית לדחות את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. "אם הליגה הערבית לא תנסה גישה אחרת - הגורל של העם הפלסטיני לא ישתנה", כתב הגורם הבכיר בהודעתו. 

"ארצות הברית מעריכה את ההערות החיוביות של מדינות ערב, לרבות בנושא חזון השלום", הצהיר הגורם מטעם הממשל האמריקני. "רק על ידי רצון לנסות גישה חדשה נבצע פריצת דרך בסכסוך שהותיר את העם הפלסטיני לסבול במשך עשרות שנים. החלטות הליגה הערבית בעבר לא הובילו לשלום או להתקדמות. חשוב לנסות גישה חדשה - או שגורלו של העם הפלסטיני לא ישתנה".

אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית (צילום: reuters)
אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית | צילום: reuters
מוקדם יותר היום, החליטו 22 חברי הליגה הערבית לדחות פה אחד את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ והצהירו: "לא נשתף פעולה עם ארה"ב". בתום המפגש שהתרחש בקהיר הודיעה הליגה הערבית כי היוזמה "אינה עומדת ברמת המינימום של שאיפותיהם וזכויותיהם של העם הפלסטיני - ומפירה את כל תנאי ההתייחסות לתהליך השלום".
 
עם סיום הכינוס, שלחו נציגי מדינות ערב מסר מאיים לישראל שלפיו עליה להיזהר מפני אכיפת התוכנית על ידי סיפוח. "ישראל תהיה אחראית מלאה לתוצאות של מדיניות זו", כתבו במסמך המסכם. "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתמודד עם צעדים כאלה שישראל עשויה לאכוף בשטח".