ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, חתם היום (ראשון) על צו הסגר מלא ל-14 ערים ומחוזות בצפון המדינה, במטרה לעכב את ההתפשטות הרחבה של נגיף הקורונה. איטליה היא המדינה האירופית שבה הנגיף הכה בעוצמה הגדולה ביותר עד כה - עם קרוב ל-6,000 אזרחים שנדבקו בנגיף ו-233 בני אדם שמתו כתוצאה מההידבקות. הלילה דווח על מקרה ראשון של מוות מהידבקות בנגיף בדרום אמריקה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצו שתקף עד 3 באפריל, יחול על 16 מיליון בני אדם שגרים בערים ובמחוזות האלה: לומברדיה, ונציה, מודנה, פארמה, פיאנצה, רג'יו אמיליה, רמיני, פזארו ואורבינו, אלכסנדריה, אסטי, נוברה, ורבנו-קוסיו-אוסולה, ורצלי, פדובה וטרוויזו.

קורונה אירופה איטליה מסכה
קורונה אירופה איטליה מסכה | צילום: רויטרס

"אנחנו רוצים לשמור על בריאותם של אזרחינו", הסביר קונטה לאזרחים בהכרזתו על הצעד החריג. "אנו מודעים לכך שזה יגרום לאי-נוחות ושהצעדים האלו יהיו כרוכים בהקרבה, אבל זו העת לנהוג באחריות. כולנו צריכים לכבד את הצעדים הללו ולא להתחמק מהם".

ההודעה התקבלה לאחר שהממשלה כבר הנחתה את הרשויות באיטליה לסגור את כל בתי הספר, האוניברסיטאות, בתי הקולנוע והתיאטראות עד שהפצת המחלה תיפסק. מנהיג המפלגה הדמוקרטית באיטליה, ניקולה צינגארטי, הכריז אתמול בסרטון שפרסם: "גם לי יש קורונה", והוסיף כי הוא נמצא בבידוד עצמי.

קורונה באיטליה
צילום: Gregorio Borgia, AP

עוד פורסם אתמול כי בעקבות התפרצות הנגיף הקטלני, האפיפיור פרנסיסקוס ביטל את הופעותיו הפומביות כדי למנוע התקהלויות. הוותיקן מסר כי האפיפיור בן ה-83 לא יישא היום את דרשתו השבועית מהמרפסת שמעל כיכר פטרוס הקדוש, והיא תועבר בשידור חי באינטרנט. כמו כן, בוותיקן הודיעו כי האפיפיור לא יקבל קהל בשבוע הקרוב לפחות.

דרום אמריקה: מקרה ראשון של מוות מהנגיף ביבשת    

הרשויות בארגנטינה דיווחו הלילה על מקרה מוות ראשון מהנגיף במדינה - שהוא גם מקרה המוות הראשון באמריקה הלטינית. מדובר בארגנטינאי בן 64, שחזר מצרפת ב-28 בפברואר. לפי הדיווחים הוא סבל מבעיות בריאותיות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ובעיות בכליות.

קורונה בגרמניה
צילום: Martin Meissner, ap

אתמול דווח כי בכנס השדולה הפרו-ישראלית, שניים מהנוכחים במקום התגלו כחולי קורונה, וההדבקה הגיעה ככל הנראה לאחר שקבוצה קטנה באה במגע עם חולה קורונה בעת שהותה בניו יורק לפני הגעתה לכנס. 

במקביל, וייטנאם מדווחת על 4 מקרים חדשים של הידבקות בקורונה. מניין הנדבקים הכולל במדינה עומד כעת על 21. יפן דיווחה על 47 מקרים נוספים של הידבקות בקורונה, ולפי הגורמים הרשמיים במדינה 1,151 נדבקו בה עד כה.

עוד דווח הבוקר כי כמה בני אדם ששהו במלון עם מבודדי הקורונה בסין בעת שהתמוטט חולצו מהמבנה: 9 הצליחו להימלט, 4 נהרגו ו-42 חולצו (מתוכם אחד במצב אנוש ו-4 במצב קשה). בעקבות התמוטטות המבנה יש עדיין מספר נעדרים שלא ידוע כרגע מה עלה בגורלם.