כמאה אלף אנשים השתתפו היום (חמישי) בחגיגות לכבוד סיום סבב הלימוד המסורתי של התלמוד - הש"ס (שישה סדרים). כבר עשרות שנים שהדופק הזה פועם בקרב יהודים, שלומדים דף אחד מדי יום במשך שבע שנים וחצי - עד לסיום התלמוד כולו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

האירוע באיצטדיון המטלייף, בדרך כלל משכנם של משחקי פוטבול, נערך כמובן תחת אבטחה קפדנית במיוחד. אחרי חג חנוכה עם שלל אירועים אנטישמיים, בהם הירי בג'רזי סיטי והדקירה במונסי שליד ניו יורק, זהו ניסיון לשדר כלפי חוץ וגם כלפי פנים שיהדות אמריקה אינה מרכינה ראש.

אם תשאלו את המארגנים במי הם מתמקדים, הם יגידו שיותר מכל - בילדים. האירוע נועד לצרוב בדור הצעיר את החוויה, אבל גם להטיל עליהם את האחריות. לדברי אחד המארגנים, המטרה היא להבהיר שתורה היא לא עניין לזקנים ולקשישים, אלא גם רלוונטית ואטרקטיבית מאוד לדור הצעיר ולדור הבא.

חגיגות לימודי התלמוד בניו ג'רזי
צילום: החדשות 12

בין ההמונים נמצאת משפחתה של ניצולת השואה מרליט ברגר-ונדל, ששרדה את המלחמה עם אמה ואחותה, ועברה בין תשעה מחנות ריכוז. "זה מאוד מרגש אותי לראות את זה", אמרה. "אחרי שהיטלר ניסה להשמיד את כל היהודים, ותראי מה הוא השיג. בלי עין הרע, יש יותר למידה ו"יידישקייט" היום בעולם מאשר אי פעם בעבר".

בנה של מרליט, עו"ד ג'פרי אפרים גלנד, עלה לישראל. הוא עובד במשרד מבקר המדינה, והגיע לחגיגות במיוחד מהארץ כמי שסיים את מחזור הלימוד. "להגשים את זה זו זכות מאוד גדולה", העיד בהתרגשות. "ובכלל אני מרגיש שהייתה לי הזכות לחיות את חיי בזמנים מאוד היסטוריים".