המועמד הדמוקרטי וסגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן מוביל על הנשיא המכהן דונלד טראמפ, אך מפגר במדינות המפתח - כך עולה מסקר שערכה הלילה (חמישי) רשת CNN לקראת בחירות 2020 לנשיאות ארה"ב. ביידן זכה לקולותיהם של 51% מהנשאלים בפריסה ארצית, בעוד טראמפ קיבל 46% מקולות הנשאלים. עם זאת, במדינות המפתח המגמה הפוכה, כאשר טראמפ מוביל על ביידן 52%-45%.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עוד עולה מהסקר כי 34% מהנשאלים הגדירו עצמם דמוקרטים, 26% מהנשאלים הגדירו עצמם רפובליקנים ו-40% מהנשאלים הגדירו עצמם עצמאיים. בקרב הדמוקרטים, 95% מעדיפים את ביידן ובקרב הרפובליקנים אחוז דומה מעדיף את טראמפ. בקרב העצמאיים השניים צמודים עם יתרון קל לנשיא המכהן - 50% לעומת 46%.

הנשיא טראמפ בעצרת תומכים (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ בעצרת בחירות | צילום: רויטרס, חדשות

סגן הנשיא לשעבר ביידן ממשיך להוביל בקרב הנשים עם 55% מהקולות לעומת 41% בלבד לטראמפ. בקרב המיעוטים הפער גדול עוד יותר, כאשר ביידן זוכה ב-69% מהקולות וטראמפ ב-26% בלבד. בקרב הגברים הלבנים מוביל הנשיא טראמפ עם 55% לעומת 43% ליריבו. עוד עולה מהסקר כי ביידן מוביל על טראמפ ב-6% בקרב בוחרים מעל גיל 45. בקרב הבוחרים מתחת לגיל 45 השניים צמודים עם 49% לביידן ו-46% לטראמפ.

טראמפ מבין בכלכלה, ביידן יאחד את המדינה

למרות שהסקרים האחרונים הראו כי ביידן חלש בקרב המצביעים הצעירים וחזק בקרב המבוגרים, נראה שהקרב על קולות הצעירים צמוד מאוד. במדינות המפתח, לעומת זאת, הצעירים נוטים לטובת טראמפ - שינוי משמעותי מהסקר האחרון של CNN במרץ. בשל כמות הנשאלים המצומצמת, קשה לקבוע בוודאות אם מדובר במגמה או בדגימה אקראית. ברמה הארצית ביידן מוביל על טראמפ בקרב הבוחרים בגיל 65 ומעלה - קבוצה שנטתה לטובת הרפובליקנים בבחירות האחרונות לנשיאות.

ג'ו ביידן קורא לקונגרס לפעול (צילום: רויטרס, חדשות)
סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן | צילום: רויטרס, חדשות

היתרון הגדול ביותר של טראמפ על ביידן בסקר בא לידי ביטוי בנושאים הכלכליים. רוב המצביעים, 54%, אומרים שהם סומכים על הנשיא המכהן שיטפל טוב יותר בכלכלת המדינה, בעוד 42% מעדיפים את ביידן. עם זאת, רוב המצביעים סבורים כי ביידן ינהל את משבר הקורונה טוב יותר מטראמפ (51% לעומת 45%) וכי הוא יטפל טוב יותר מהנשיא המכהן במערכת הבריאות (54% לעומת 42%).

כשהמצביעים נשאלו למי מהמועמדים אכפת יותר מאנשים כמוהם, רובם, 54%, השיבו ביידן בעוד 42% ענו טראמפ. ביידן הוביל גם בשאלה מי יותר אמין ועל מי אפשר יותר לסמוך עם 53% לעומת 38% לטראמפ. תוצאה דומה התקבלה גם בתשובה לשאלה מי יאחד את המדינה ולא יפלג אותה: 55% לטובת ביידן לעומת 38% לטראמפ.