עשרות אלפי ישראלים הגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית, במה שהיה עד עכשיו הליך פשוט יחסית. אבל בעוד פחות משנה וחצי חוק חדש בפורטוגל יקשיח משמעותית את התנאים, מה שגרר מבול גדול של בקשות בהולות של ישראלים שלא רוצים לפספס את ההזדמנות להוציא בקלות דרכון אירופאי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

את שלומי קוריאט, כולנו מכירים מהמסך כבר שנים - אלא שכמו ישראלים רבים, ממש לאחרונה הוא החל בהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית שכן על פי ספר השמות של מגורשי יהדות ספרד גם הוא זכאי לאחד.

"בחיים לא דמיינתי שאקבל דרכון אירופאי", אומר קוריאט. "תמיד קינאתי בחברים שיש להם דרכון פולני, איטלקי או רוסי. העובדה שיש לך דרכון נוסף מאפשרת לך לחיות, לעבוד, זכאות בלימודים. אני לא חושב ישירות עליי, אני חושב על הילדים שלי. אני מקווה מאוד שתוך שנה וחצי כל המשפחה תהיה כבר פורטוגלית".

דרכון פורטוגלי (צילום: shutterstock By Tawan Jz)
דרכון פורטוגלי | צילום: shutterstock By Tawan Jz

היום הדרישות הן פשוטות: להיות מאחת המדינות שמזכות, להוכיח יהדות - והסיכוי שלך לקבל את הדרכון הפורטוגלי בטוח. יותר ויותר ישראלים הבינו שזו הדרך שלהם להחזיק בדרכון אירופאי.

אלא שהחל מינואר 2022 - פחות משנה וחצי מעכשיו - השער הזה עומד להיסגר כמעט לגמרי. הצעת חוק חדשה בפורטוגל מקשיחה את התנאים בדרך לדרכון הנכסף. על פי הצעת החוק, ידרשו מהישראלים מגורים של שנתיים בפורטוגל, לדבר את השפה המקומית או להוכיח זיקה ישירה בינם לבין המדינה.

פורטוגל (צילום: shutterstock By Nella)
פורטוגל | צילום: shutterstock By Nella

הצעת החוק הזו לא חלה על מי שיעשה את התהליך לפני - מה שגורר ביקוש גדול מאוד במשרדים. "זאת די הזדמנות אחרונה בשבילי להוציא את הדרכון", אומרת נדין הרוש שנמצאת בהליך הוצאת דרכון פורטוגלי. "פורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופאי, מה שיכול להקנות לי לימודים בכל מדינות האיחוד, עבודה חוקית, מגורים ופטור מוויזה, שזה גם שיקול נחמד.

בחמש השנים האחרונות החלו בתהליך 60 אלף ישראלים, ששילמו 11,000-9,000 שקלים עבור התהליך - ואין ספק שלתמונות של אופירה אסייג, מירי מסיקה, ציון ברוך, שירי מימון ואגם רודברג - רשימה חלקית בלבד של הסלבס שהוציאו האזרחות הפורטוגלית ודאגו לפרסם את באינסטגרם - יש בזה חלק מרכזי.

הוצאת הדרכון הפורטוגלי עומדת בקרוב להפוך למשימה קשה ועבור לא מעט ישראלים תהפוך אפילו לבלתי אפשרית, אלא אם עד אז תתחילו לעבוד על הפורטוגזית שלכם.