"זאת תוכנית זדונית": שעות אחרי פרסום פרטי תוכנית השלום של טראמפ, היא נדחית על ידי כל הפלגים הפלסטינים. יו"ר הרשות הפלסטינית אמר הערב (שלישי) כי מדובר על תוכנית זדונית ולא ייתכן מדינה פלסטינית ללא ירושלים. גם בחמאס מגיבים בחריפות לתוכנית, ומבטיחים להיאבק בה. ״זו פלסטין, טראמפ, זו לא חברה פרטית", אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'ליל חיה, "אנו דוחים את עסקת המאה וניאבק בכובש".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ידענו מההתחלה שאנחנו צריכים לסרב ליוזמה הזאת", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית. "עכשיו אנחנו יודעים שצדקנו. לא ייתכן שאף מוסלמי או נוצרי יקבל מדינה פלסטינית בלי ירושלים". אבו מאזן אמר כי מדובר "ביוזמה זדונית" ושהעם הפלסטיני לא יקבל אותה וסופה ש"תיזרק לפח" .

״האסטרטגיה שלנו תתמקד בהמשך המאבק שלנו. לא ניכנע. עלינו לאחד שורות. המזימות והעסקאות שנועדו לחסל את הסוגיה הפלסטינית נדונו לכישלון״.

הפגנות, עזה, תוכנית, שלום, טראמפ, רצועה
מחאה נגד תוכנית טראמפ ברמאללה | צילום: רויטרס

בדבריו הזכיר חיה את אבו מאזן - וקרא לפלסטינים להתאחד: "יש לגבש אסטרטגיה משותפת; עלינו להתאחד - עזה והגדה - כפי שאמר אבו מאזן. צריך להפעיל את כל סוגי ההתנגדות: בשטח, באמצעים משפטיים ובאמצעים מדיניים ודיפלומטיים. העולם צריך לראות את הזעם הפלסטיני על העסקה". 

יו
יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן | צילום: רויטרס

בתגובה לדברי טראמפ, החלו להתאסף ברמאללה מאות מפגינים שמבעירים צמיגים. גם באזור שכם, במוקדים נוספים בגדה המערבית וברצועת עזה מתקיימות הפגנות ותהלוכות מחאה.  

חסן נסראללה
חסן נסראללה

ארגון הטרור חיזבאללה דחה גם הוא את התוכנית ואמר כי מדובר בצעד מסוכן שעלולות להיות לו השלכות הרסניות על האזור כולו.

תגובה ראשונה ליוזמה האמריקנית מגיעה הערב גם מאירן, שם נמסר מטעמו של יועץ הנשיא רוחאני: "זו לא תוכנית שלום, אלא עסקה בין ארה"ב לישראל, כזו שנכפית על הפלסטינים. מדובר בעסקה בין המשטר הציוני לאמריקה. אין בה שום אינטראקציה עם הפלסטינים. זו תוכנית של הטלת סנקציות". 

תגובה למתווה טראמפ מגיעה גם מירדן, שם אמר שר החוץ הירדני כי הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית, על בסיס פתרון שתי המדינות, היא "הדרך היחידה לשלום". עוד הזהיר מפני צעדים חד-צדדיים של ישראל. 

הנשיא טראמפ צייץ את המפות של מתווה השלום שלו בשני ציוצים בעברית ובערבית. בפנייתו לעולם הערבי ולפלסטינים כתב: "כך המדינה הפלסטינית העתידית יכולה להיראות, עם בירה בחלקים ממזרח ירושלים"