המנהיג העליון של אירן האייתוללה עלי חמינאי התייחס היום (שישי) ל"הפגנת הכוח" של אירן, שהחלה כתגובה לחיסולו של מפקד כוח אל קודס קאסם סולימאני בידי כוחות אמריקניים. לדברי חמינאי, האל עומד לצד האירנים בשל הכוח שהיא מפגינה: "העובדה שיש לאירן את הכוח לסטור בפניה של המעצמה היהירה מראה שהאל תומך בנו". בצעד חריג, המנהיג העליון ליווה את תפילות יום השישי בטהרן, לראשונה מזה 8 שנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנאום ארוך וחריג, עלי חמינאי תקף וביקר את ארצות הברית ומדינות אירופה על התנהלותן מול אירן לאור האירועים האחרונים. "ההתנקשות בסולימאני היא בושה לארצות הברית", אמר חמינאי. "הנשיא טראמפ יכניס לנו חץ מורעל בגב, אחרי שהרג בפחדנות את המפקד סולימאני. מיליונים באירן ואלפים בעירק התאבלו עליו".

חמינאי התייחס למתקפת הטילים האירנית לעבר כוחות אמריקניים בעירק ואמר: "העובדה שיש לאירן את הכוח לסטור בפניה של המעצמה היהירה מראה שהאל תומך בנו". עוד אמר על מתקפת הטילים: "זו הייתה מכה לתדמיתה של ארצות הברית כמעצמה"‎.

מסע, הלוויה, קאסם, סולימני, טהרן
חמינאי מבכה על מותו של סולימאני בהלוויה | צילום: AP

"כשארצות הברית הרגה את סולימאני, היא הראתה את אופייה הטרוריסטי", תקף והוסיף שהגברת הסנקציות על אירן לא אמורה להיות התגובה לחיסול ולמתיחות שנוצרה. הוא התייחס גם ליחס העולם לכוח 'קודס' ואמר: "אנשי כוח קודס הם לוחמים ללא גבולות, צריך להסתכל עליהם כארגון הומניטרי בעל ערכים אנושיים". עוד אמר חמינאי: "ארה"ב מנסה לפלג את עירק ולעורר מלחמת אזרחים, על האמריקנים לעזוב את האזור".

בהתייחסות להפלת המטוס האוקראיני והריגת 176 הנוסעים אמר חמינאי: "זהו מקרה טראגי ועצוב מאוד". עוד אמר ביחס ליירוט המטוס, שבוצע ככל הנראה מחשש שמדובר בתקיפה אמריקנית, כי "המחאות על התרסקות המטוס נועדה להאפיל על ההתנקשות בסולימאני. אויבי אירן משתמשים בסיפור הפלת המטוס כדי להחליש את משמרות המהפכה"‎‎.

המנהיג העליון מתח ביקורת חריפה על התנהלות המעצמות שחתומות על הסכם הגרעין: "הן לא יצליחו להוריד אותנו על הברכיים, גם ארצות הברית לא יכולה. צרפת, בריטניה וגרמניה משרתות את האינטרסים של ארצות הברית". לדבריו, לא ניתן לסמוך על שלוש המדינות הללו, שעוררו מחלוקת בנושא הגרעין‎.

קאסם סולימאני, מפקד כח קודס
קאסם סולימאני, מפקד כח קודס | צילום: BBC

לצד ההצהרה הדרמטית, חמינאי נקט צעד חריג, ולראשונה ב-8 השנים האחרונות הוא ליווה את תפילות הבוקר של יום שישי בטהרן. לפי דיווחים בסוכנות הידיעות רויטרס, הקהל צעק אחרי התפילות "מוות לאמריקה", ועל משמרות המהפכה: "הם שומרים על ביטחונה של אירן".

צבא ארה"ב הודיע: כמה חיילים אמריקניים נפגעו ממתקפת הטילים האירנית

הלילה, צבא ארה"ב הודיע כי כמה חיילים אמריקנים, המוצבים בבסיס העירקי שהותקף לפני כשבוע וחצי על ידי אירן, נפצעו במהלך המתקפה. זאת, בניגוד לדיווח הראשוני שנמסר מהפנטגון לאחר התקיפה, בה נאמר כי לא היו באירוע נפגעים כלל. "אנחנו עדיין מעריכים את המצב", נכתב בהודעה שפרסם הצבא.

גורם בצבא מסר לרשת CNN כי מדובר ב-11 חיילים. באשר לחוסר העקביות וההודעה הראשונה שהוציא הפנטגון שעות לאחר המתקפה, אמר הגורם כי ההערכה הראשונית הייתה אמת לשעתה וכי הסימפטומים הופיעו כמה ימים לאחר האירוע. דובר הפנטגון הודיע כי מיד עם היוודע המידע החדש עודכנו הגורמים הרלוונטים.

לפני 11 ימים שיגר צבא אירן 22 טילים לעבר הבסיס האווירי אל אסד, הנחשב לאחד הגדולים בעירק, בתגובה לחיסולו של הגנרל קאסם סולימאני בידי האמריקנים. חלק מהטילים נפלו במרחק של 50 עד 80 קילומטרים מהיעד ורק 10 פגעו בבסיס עצמו. לפי דיווחים ראשונים, כאמור, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים באירוע.