בית הנבחרים האמריקני הצביע הלילה (בין חמישי לשישי) בעד הגבלת כוחו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בביצוע מהלכים צבאיים מול אירן. לפי החוק שאושר, מהלך התקפי נגד אירן יחויב באישור הקונגרס. ההחלטה התקבלה ימים ספורים לאחר שהורה הנשיא על חיסול מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה האירנית, קאסם סולימאני. בתגובה על ההחלטה תקף טראמפ: "הדמוקרטים היו מדליפים לתקשורת על חיסול סולימאני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה התקבלה בבית הנבחרים ברוב דמוקרטי של 224 קולות מול 194. חברי הקונגרס האשימו את טראמפ בכך שפעל בפזיזות ובחוסר אחריות בחיסולו של סולימאני. 

הצידוק להעברת חוק שכזה טמון בטענה שכל מהלך שיינקט במצב הנוכחי נגד אירן שקול למעשה להצהרת מלחמה, ועל כן דורש את אישור הקונגרס. לאחר שעבר החוק בבית הנבחרים הוא צפוי לעבור בשבוע הבא אל הסאנט, שם מחזיקה המפלגה הרפובליקנית ברוב. 

הנשיא התייחס בעצרת בחירות באוהיו להחלטת הקונגרס וטען: "מנהיגי הדמוקרטים היו מדליפים על המתקפה נגד קאסם סולימאני לתקשורת אם הייתי מעדכן אותם מראש". עוד הוסיף טראמפ: "דמוקרטים שמאלנים רדיקלים הביעו זעם על חיסול הטרוריסט הנורא הזה". 

שיגור טילים על בסיס אמריקני בעירק (צילום: Christine and Steve Tan, D-MARS, המרכז הישראלי למשימות אנלוגיות במאדים)
הטיל שנורה על הבסיס האמריקני בעירק | צילום: Christine and Steve Tan, D-MARS, המרכז הישראלי למשימות אנלוגיות במאדים

הדיון בבית הנבחרים התרחש בצל המתיחות בימים האחרונים בין ארצות הברית לבין אירן מאז חיסולו של המפקד הבכיר במשמרות המהפכה. טראמפ התבטא בחריפות מאז החיסול ואיים על אירן בפגיעה במטרות אירניות במידה ויפגעו מטרות אמריקניות.

המכתב שהשאיר קאסם סולימאני (עיבוד: סוכנות הידיעות מאהר)
קאסם סולימאני | עיבוד: סוכנות הידיעות מאהר

בתגובה על חיסולו של סולימאני אירן ירתה בלילה שבין שלישי לרביעי מטח טילים בליסטיים לעבר בסיסים אמריקניים בעירק. בעוד בארצות הברית דיווחו שלא היו נפגעים כלל, מנגד דיווחה אירן על 80 הרוגים אמריקנים. יום לאחר מכן הגיב טראמפ על המתקפה ואמר: "חיסול סולימאני הוא סימן לכל טרוריסט. התקופה שבה אומות נכנעות לתוקפנות של טהרן נגמרה".