ההסלמה בעירק נמשכת: שתי רקטות התפוצצו אמש בשטח הירוק בבגדד, סמוך לשגרירות האמריקנית בבירה העירקית. ברשתות אל-מיאדין וסקיי ניוז בערבית דיווחו על מתקפת הרקטות בבגדד וציינו כי לפחות שתיים מהן התפוצצו. אזעקות נשמעו במרחב לפני הנפילות, ולפי שעה לא ידוע מי עומד מאחורי שיגור הרקטות. האמריקנים טרם הגיבו ולא ידוע על נפגעים באירוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדיווחים אתמול בערב על המתקפה לכאורה, באים פחות מיממה אחרי מתקפת הטילים שביצעה אירן נגד בסיסים אמריקניים בעירק. ההערכות הן שמדובר בצעד תגובה לחיסולו של הגנרל קאסם סולימאני, ונבדקת האפשרות שמי שיזם את הפעולה הערב הן מיליציות שיעיות הנתמכות על ידי המשטר האירני בעירק. 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, אמר בריאיון לרשת CBS כי אירן העבירה מסרים למיליציות הפרו-אירניות שלא יתקפו מטרות אמריקניות. "אנחנו מקבלים מידע מודיעיני מעודד, לפיו אירן העבירה מסרים שלא לתקוף מטרות אמריקניות או אזרחים אמריקניים, אנו מקווים שהמסר אכן יעבור".

מפגינים פורצים לשגרירות ארה
תקיפת השגרירות האמריקנית בעירק על ידי מפגינים | צילום: רויטרס

לפני יומיים אירן ביצעה כנקמה על חיסול סולימאני, מתקפת טילים על בסיס אמריקני בעירק. בטהרן טענו שמדובר בהצלחה, אך מנגד הנשיא טראמפ הבהיר שלא היו נפגעים בקרב החיילים האמריקנים. מוקדם יותר אתמול נחשפו במהדורה המרכזית פרטים חדשים מהמתקפה האירנית, ומתברר כי שמשמרות המהפכה דאגו שהתקיפה תהיה מדודה - ובאופן שלא יגרור את האזור לעימות.

 BREAKING: Rocket fire into Baghdad’s Green Zone pic.twitter.com/HaPcDaF22Z

האירנים טענו שהמתקפה הזו מסמנת את הנקמה על מות סולימאני - וצריך לזכור שהם העזו לירות טילים בליסטיים על בסיסים אמריקנים, וגם להכריז על כך בצורה הברורה ביותר שלא מותירה מקום לספק מי אחראי למתקפה. יחד עם זאת, הם ירו 15 טילים - שלפחות אחד מהם לא היה מחומש בראשי נפץ. הם כיוונו מראש למטרות שידעו מראש שבהן לא יהיו נפגעים.

שיגור טילים אירניים לעבר בסיס אמריקני בעירק
מתקפת הטילים האירנית (אמש) | צילום: ללא

בערב יום ראשון, נפלו שלוש רקטות "קטיושה" באזור השגרירות האמריקנית בעירק. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השמיע איום נוסף כלפי אירן: "אם אירן תפגע בכל מטרה אמריקנית או אדם, נגיב באופן מהיר ומלא".

גם בתחילת השבוע נשמעו אזעקות עולות ויורדות ב"אזור הירוק" - המתחם המאובטח בבגדד היטב שבו נמצאת שגרירות ארה"ב בבגדד. הרשויות אישרו כי שלוש רקטות שוגרו לכיוון: שתיים נפלו במתחם המאובטח ואחת באזור ג'דרייה הסמוך. במקום מספר פצועים.‎ במקביל, דווח כי פעילי המליציות השיעיות בבגדד מפנים את משרדיהם.

טראמפ ורוחאני (ארכיון)
נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא אירן רוחאני | צילום: רויטרס, AP, חדשות

וגם בערב יום שבת נפלו קטיושות בשני מתחמים אמריקניים בסמוך לשגרירות ארה"ב. פצצת מצרר נוספת נפלה בשכונת ג'דרייה בבירת עירק וגרמה לשלושה נפגעים, ככל הנראה תושבי העיר. אחת הרקטות נפלה סמוך למתחם השגרירות האמריקנית בעירק. המשטרה המקומית עדכנה כי אין נפגעים בתקרית. בנוסף, שתי קטיושות נפלו בבסיס צבאי בעירק שמארח כוחות אמריקניים. גם במקרה הזה לא היו נפגעים.