יחסים בין יהודים לערבים, נושא שבישראל זוכה לסיקור רב, מייצר הדים לאחרונה גם בסעודיה: הספר "היהודיה הזרה", שיצא לאור בסעודיה, העלה את הסוגיה לסדר היום בממלכה. רבים שואלים את עצמם: האם לספר מטרה לקרב את לבבות היהודים והמוסלמים הסעודים?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הספר של הסופרת ראג'א בנדר עוסק בסיפורה של יהודיה קשת יום מתימן שנישאת לגבר ערבי עשיר. לזוג נולדת ילדה, שלפי היהדות מוגדרת יהודיה ולפי האיסלאם מוגדרת מוסלמית. בהמשך הסיפור השניים מתגרשים, והבת עוברת לחיות עם אימה ולגדול כיהודיה.

השיא בסיפור מגיע כאשר האם הולכת לעולמה, והאב המוסלמי חוזר לגדל את ביתו ומאמץ אותה. הילדה שגדלה עד כה כיהודיה, נאלצת לפתע לעבור לחיות בסביבה מוסלמית שמרנית מאוד. בשינוי הדרמטי הזה במסלול חייה – היא נאבקת כדי לשמור על אופי החיים היהודי.

התגובות המגוונות לספר, שהפך עד מהרה לרב מכר בממלכה - לא איחרו לבוא. גולשים רבים הביעו את דעתם לגבי הספר ולגבי מה שלתפיסתם הוא מייצג. חלק טענו כי הספר בא לשרת אינטרסיים דיפלומטיים של ישראל ולהכין את הציבור הסעודי לנרמול היחסים בין שתי המדינות. אחרים, שמרנים אף יותר, טענו שאין לקרוא את הספר כדי לא להיחשף לקשרים אינטימיים בין יהודים למוסלמים. יש גם כאלה שהביעו תמיכה רעיונית בספר וטענו כי הוא "מקור לגאווה".

הסופרת עצמה סיפרה שהיא תמיד התעניינה ביהודים החיים בארצות ערב, ושציפתה לתגובות מורכבות סביב הספר. היא הוסיפה שהמטרה לא הייתה לפתוח את הסוגיה הדתית הרגישה או לקדם נורמליזציה כלשהי עם ישראל, וכי כל העושה הקשרים כאלו – עושה זאת על דעתו האישית וזוהי פרשנותו האישית בלבד.