אלופת טאקוואנדו קימיה אליזדה בת ה-21 שזכתה במדליית ארד באולימפיאדת ריו 2016, בישרה אתמול (שבת) על החלטתה לעזוב את המדינה ברשתות החברתיות, והסבירה שהממשל האירני ניצל אותה לצורך השגת רווח פוליטי-מדיני. "אני אחת ממיליוני הנשים המדוכאות באירן שהרשויות שיחקו איתה במשך שנים", כתבה בחשבון האינסטגרם שלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אליזדה, שזכתה לכינוי "צונאמי" במדינתה, מתחה ביקורת חריפה על התנהלות המשטר בטהרן וסיפרה: "הם לקחו אותי לאן שהם רצו, גרמו לי ללבוש את מה שהם רצו, אילצו אותי להגיד משפטים מסוימים שהם רצו שאגיד ובכל פעם שראו זאת לנכון –  הם פשוט ניצלו אותי. אני לא הייתי חשובה מבחינתם, כולנו היו רק כלים בידיהם". אליזדה הוסיפה כי בזמן שהמשטר חגג את המדליות שלה – הוא גם מתח ביקורת על ענף הספורט שבו בחרה לעסוק, כשלא פעם שוגרו לעברה הערות בנוסח: "זה לא ראוי עבור אישה למתוח את רגליה".

אליזדה לא ציינה לאיזו מדינה היא בחרה לעבור, אולם גורמים אירנים מעריכים כי היא שוהה כעת בהולנד. במקביל, ראש התאחדות הטאקוונדו באירן כינה את הדיווחים על עזיבתה "שמועות פוליטיות שהועצמו על ידי התקשורת הזרה", והסביר כי אליזדה נמצאת בחופשה שתוכננה מראש ושאף מומנה על ידי הממשלה. גם שר התרבות האירני הגיב לדיווחים ומסר: "לא קראתי את דבריה של קימיה, אבל עד כמה שאני יודע – היא רצתה להמשיך וללמוד פיזיותרפיה".

לצד הביקורת הקשה שמתחה על המשטר האירני, אליזדה הדגישה כי היא לעד תישאר "הבת של אירן" ואף הודתה לרשויות על התרומה להתפתחותה, להצלחתה ולניהול הקריירה שלה לאורך השנים. יחד עם זאת, היא הוסיפה כי אין בכוונתה להמשיך "לשבת סביב שולחן הצביעות, השקרים והעוול" ו"להסתבך עם השקרים והשחיתות של המשטר". בהמשך הפוסט הביעה אליזדה את שביעות רצונה לנוכח כך שהיוותה דוגמא עבור נשים רבות נוספות באירן, ועל רקע המחאות המשתוללות בתקופה האחרונה במדינה בצל הפלת המטוס האוקראיני והמשבר הכלכלי סיכמה: "שלום לכם האנשים שמדוכאים באירן, להתראות לאנשים המכובדים שבאירן ותנחומיי לאנשים שתמיד נמצאים באבל".