מי שהיה המתווך הכמעט נצחי בין ישראל לפלסטינים, השגריר מרטין אינדיק, כתב לפני יומיים במאמר ב"וול סטריט ג'ורנל" כי אין עוד סיכוי להצלחת המשא ומתן בין הצדדים. אינדיק, שהאמין במשך שנים, מאז הסכם אוסלו, כי פתרון הסכסוך הוא בהישג יד ודרוש רק עוד מאמץ קטן כדי להחתים את הצדדים על נייר, הגיע עכשיו למסקנה ששגה במשך כל השנים הללו - וכעת הוא מייעץ לממשל האמריקני לסלק ידיו מן המזרח התיכון ומתהליך השלום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אינדיק איננו הכתובת שאליה פונה הנשיא טראמפ להיוועץ בענייני האזור, ויש סימנים לכך שהוא מתכוון לפעול אחרת מכפי שמציע לו אינדיק: להזדרז ולהציג בפומבי לפחות חלקים של עסקת המאה עוד לפני הבחירות בישראל ב-2 במארס. טראמפ יבוא לוועידת דאבוס, ובדעתו לשוחח בעניין זה עם המנהיגים האחרים שיגיעו לפורום הכלכלי הזה. מיד אחר כך ישגר את חתנו הבלתי נלאה ג'ארד קושנר לישראל. קושנר עשוי להיפגש לא רק עם רה"מ נתניהו, אלא גם עם יו"ר כחול לבן בני גנץ.

נתניהו וקושנר (ארכיון)
ג'ארד קושנר בפגישה עם רה"מ נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

הסיכוי להצגת עסקת המאה כבר בזמן הקרוב קיים, אף שאין ודאות לכך. הקושי העיקרי הוא חוסר המוכנות לעת עתה של מדינות המפרץ, מצרים וירדן להגיב באופן חיובי, ולו גם מסויג, על התוכנית שסעיב עריקאת מכנה: "תכנית נתניהו והשגריר דייוויד פרידמן". מקורות פלסטיניים בכירים אומרים לנו כי אבו-מאזן סבור שעדיין לא התקבלה החלטה סופית בבית הלבן, אבל הרשות הפלסטינית דרוכה לפתוח בקמפיין להכשלת התוכנית.

מתוך תיעוד אירני: ארה
אהוד יערי | צילום: חדשות

בראש ובראשונה מדגישים ברמאללה שלא ישתפו פעולה עם מהלך שכל תכליתו היא לסייע לנתניהו בבחירות, ואגב, הם אינם בטוחים כלל שהצגת עסקת המאה תשנה במשהו את המפה הפוליטית בישראל. בכוונת אבו-מאזן לתבוע מהאיחוד האירופי, רוסיה וסין לשלול את הנחות היסוד של תוכנית טראמפ באופן שימנע גם ממדינות ערביות להגיב בחיוב. מקורות בוושינגטון אומרים כי טראמפ צפוי לתת התראה מוקדמת למנהיגי הרפובליקאים בקונגרס, בטרם תוצג התוכנית.