שעות אחרי הדיווח ב"ניו יורק טיימס" שחשף כי סוכנים ישראלים חיסלו בטהרן את מספר 2 של אל קעידה לבקשת ארצות הברית, נחשפו אמש (שבת) בחדשות סוף השבוע פרטים חדשים על החיסול שקרה לפני כשלושה חודשים, ועבר מתחת לרדאר ולא במקרה. גורמים בכירים בארגון ביון במערב מגלים כי המבצע המורכב והרגיש בוצע על ידי סוכני מוסד עבור ארה"ב בתום מעקב של יותר משנה אחרי עבדאללה אחמד עבדאללה, או בשמו השני והנפוץ בארגון - אבו מוחמד אל-מסרי, ארכי-טרוריסט שאיים לפגוע גם במטרות ישראליות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מדובר במעקב צמוד של למעלה משנה, מבצע נקי שיצא לפועל ללא תקלות", אמרו גורמי הביון. "אבו מוחמד אל-מסרי החל לתכנן גם פיגועים כנגד ישראלים ומטרות יהודיות בעולם, וכך חברו האינטרסים לעניין אחד, גם של ארה"ב וגם של ישראל".

המחבל שחוסל (עיבוד: רויטרס)
גורמי ביון במערב על החיסול המסתורי | עיבוד: רויטרס

אבו מוחמד אל-מסרי, מספר 2 באל קעידה, ארכי-טרוריסט מבחינת ארה"ב, איים גם על מטרות ישראליות. מיד אחרי החיסול באוגוסט, האירנים בחרו לשמור על שתיקה ותפרו סיפור כיסוי לפיו "מדען לבנוני" נהרג מהירי. אל קעידה, ארה"ב או ישראל עדיין לא הכריזו בפומבי על החיסול, ורק הפרסומים בסוף השבוע הוציאו אותו לאור.

גורמי מודיעין רשמיים בארה"ב אישרו ל"ניו יורק טיימס" כי אל-מסרי, שהואשם בהיותו אחד המוחות שתכננו את ההתקפות הקטלניות על שגרירויות ארה"ב באפריקה ב-1998, נהרג בטהרן לפני שלושה חודשים. אל-מסרי נורה ברחובות טהרן על ידי שני מתנקשים על אופנוע ב-7 באוגוסט, יום השנה להתקפות על השגרירויות באפריקה. הוא נהרג יחד עם בתו מרים, אלמנתו של בנו של אוסאמה בן לאדן - חמזה בן לאדן.

טרוריסט אל קעידה שחוסל באיראן (צילום: ניו יורק טיימס)
הדיווח בניו יורק טיימס | צילום: ניו יורק טיימס

על פי הדיווח, מבצע החיסול היה שיתוף פעולה אמריקאי-ישראלי. על הביצוע הופקדו סוכנים ישראלים והוא מזכיר את שיטת החיסולים של מדענים אירנים שיוחסו לישראל על ידי המשטר בשנים קודמות. אחרי החיסול התרוצצו ברשתות הערביות ובאתרים המזוהים עם אל קעידה הפרטים שטהרן ביקשה להסתיר.

תחילה התפרסם באירן סיפור כיסוי על פרופסור לבנוני שחוסל בשל קשריו עם חיזבאללה, אך זה נשלל בלבנון. היום בטהרן כנראה נבוכים מהפרטים החדשים שנחשפו ומפרסמים הכחשה. "אין פעילי אל קעידה באירן", כך לדברי משרד החוץ האירני.

טקס האזכרה לזכר הנספים בפיגוע אל-קעידה בשגרירות בניירובי ב-1998 (צילום: reuters)
טקס האזכרה לזכר הנספים בפיגוע אל-קעידה בשגרירות בניירובי ב-1998 | צילום: reuters

מצד אחד, אל קעידה ואירן הם אויבים מהותיים - האחד ארגון סוני והשנייה מדינה שיעית. מנגד, אנשי אל קעידה שנמלטו מאפגניסטן וחיפשו מקלט באירן, מצאו - כולל בכירים.

האירוע הזה מצטרף לסדרת מבצעי סיכול ממוקד שביצעה ארה"ב נגד בכירים באל קעידה בכל רחבי המזרח התיכון ואף מעבר לו. לאחרונה אף הופיעו דיווחים על מותו של מנהיג אל קעידה, איימן א-זוואהירי, אולם לכך אין אישור ממקורות רשמיים לפי שעה.

בתוך כך, החיסול מקפל בתוכו גם מסר שמכוון לאירן בסיומה של שנה שהחלה בחיסולו של קאסם סולימאני. האחראים על מתקפות הטרור הגדולות נגד ארה"ב וידידותיה באזור אינם חסינים מפגיעה ועשויים למצוא את מותם לא רק בסוריה, בעירק ובאפגניסטן, אלא גם בלב טהרן.