סוכנות הידיעות רויטרס חושפת הלילה (שבת) כי מפקד כוח אל קודס, קאסם סולימאני, נפגש עם בני בריתו מהמיליציה השיעית בעירק בווילה הסמוכה לנהר החידקל, בסמוך לשגרירות ארצות הברית בבגדד, באוקטובר האחרון ותכנן מתקפות נגד ארה"ב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סולימאני הנחה את אבו מהאדי אל מוהנדס, בעל הברית הראשי שלו שחוסל גם הוא במתקפה האמריקנית, וגורמים אחרים להגביר את המתקפות נגד מטרות אמריקניות בעירק באמצעות כלי נשק מתוחכמים שסופקו על ידי אירן - כך סיפרו לסוכנות הידיעות שני מקורות ביטחוניים בכירים.

המפגש האסטרטגי, שלא דווח עליו בעבר, התקיים על רקע מחאות ההמונים נגד האחיזה הגוברת של אירן בעירק שצברו תאוצה באותה העת ושמו את אירן במוקד תשומת הלב.

זירת החיסול של סולימאני
זירת החיסול של סולימאני

סולימאני תכנן לתקוף כוחות אמריקנים במטרה לגרור את ארה"ב להגיב ובכך להסיט את כעס ההמון לעבר האמריקנים. ההתגרות של מפקד כוח אל קודס של משמרות המהפכה הובילה למתקפה האמריקנית ולחיסולו יחד עם מוהנדיס ובכירים נוספים מהמיליציה העירקית.

ראיונות עם הגורמים במנגנוני הביטחון העירקי ובמיליציה השיעית שופכים אור על האופן שבו התנהל סולימאני בעירק. שבועיים לפני הפגישה באוקטובר סולימאני הנחה את משמרות המהפכה להעביר כלי נשק מתקדמים יותר, כמו קטיושות וטילי כתף שיכולים להפיל מסוקים, לעירק דרך שתי נקודות בגבול.

בפגישה בבגדד סולימאני הורה לנוכחים להקים כוחות מיליציה חדשים שיפעלו בפרופיל נמוך ושאינם מוכרים לגורמי הביטחון האמריקנים. הכוחות הללו היו אמורים להשתמש בכלי הנשק החדשים לביצוע מתקפות נגד הכוחות האמריקנים בבסיסים בעירק.

סולימאני הורה ל"גדודי חיזבאללה", שאותם הקים מוהנדיס, להוביל את התוכנית החדשה. "יהיה קשה לאמריקנים לאתר אותם", אמר לנוכחים על פי הגורמים שצוטטו בסוכנות הידיעות.

מסע ההלוויה של קאסם סולימאני
אלפים במסע ההלוויה של סולימאני בעירק | צילום: רויטרס

לפני המתקפה, לקהילת המודיעין האמריקני הייתה סיבה להאמין שסולימאני מעורב בתוכנית לבצע מתקפות נגד ארה"ב בכמה מדינות הכוללות את סוריה, עירק ולבנון, כך אמרו בכירים בממשל לסוכנות הידיעות.

אחד מהבכירים אמר שסולימאני סיפק נשק מתקדם ל"גדודי החיזבאללה". היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן אמר ביום שישי כי סולימאני חזר לפני זמן קצר מדמשק "שם הוא תכנן מתקפות נגד חיילים ודיפלומטים אמריקנים".

מאתר מטרות אמריקניות עם רחפן

בארה"ב גבר החשש בזמן האחרון בנוגע להשפעת אירן על האליטה השולטת בעירק, שבמשך חודשים רבים הייתה במוקד הפגנות האזרחים.

סולימאני נקט בגישה אינסטרומנטלית והרחיב את האחיזה הצבאית של אירן במדינה והוא נתפס כאדם החזק ביותר ברפובליקה האיסלמית אחרי המנהיג העליון חמינאי.

מהומות בעיראק
המהומות בעיראק: סולימאני רצה להסיט את האש | צילום: reuters

אחת הסיבות שבעקבותיה סולימאני בחר ב"גדודי החיזבאללה" להוביל את המתקפות נגד הכוחות האמריקנים, היא היכולת שלהם להשתמש ברחפנים על מנת לאתר מטרות פוטנציאליות ברחבי המדינה.

אחד מהנשקים המתקדמים שהעביר סולימאני למיליציה היה  רחפן אירני שיכול להתחמק ממערכות הרדאר של הצבא האמריקני – כך על פי המקורות ששוחחו עם סוכנות הידיעות.

"גדודי החיזבאללה" השתמשו ברחפן המתקדם ואספו צילומי אוויר שבהם התמקמו כוחות אמריקנים. ב-11 בדצמבר, אמר גורם בכיר בממשל האמריקני כי המתקפות נגד ארה"ב בעירק התגברו והפכו למתוחכמות יותר ומובילות להסלמה.

האזהרה הזו נמסרה יומיים לפני שטילי קטיושה פגעו בבסיס קרוב לבגדד . אף ארגון לא לקח אחריות על המתקפה, אך גורמי במערכת המודיעין בארה"ב ציינו שניתוח הנתונים מראה שאירן הייתה מעורבת בפעולה.