"יש לחזור לשולחן המשא ומתן כדי להשיג שלום": ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נשאו אמש (שלישי) הצהרה משותפת בניו יורק, לאחר שנפגשו, השניים הביעו את התנגדותם לתוכנית הנשיא האמריקני לשלום שהוצגה בחודש שעבר - וקראו לשוב לשולחן המשא ומתן. דבר פגישתם של השניים נחשף לראשונה באפליקציית חדשות 12. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מברך את חברי אהוד אולמרט, איתו עבדתי בצמוד כדי להגיע לשלום ואני מכבד אותו מאוד", פתח אבו מאזן את דבריו. "נשאתי נאום הבוקר במועצת הביטחון בו פירטתי את המחוייבות שלנו לשלום על בסיס החוק הבינלאומי, שנועדו להגיע לפתרון שתי מדינות על בסיס גבולות 67". 

"עסקת המאה הוצגה, שהייתה לגמרי נגד החוק הבינלאומי והרסה את פתרון שתי המדינות וכל בסיס לכל משא ומתן עתידי", הצהיר יו"ר הרשות הפלסטינית, "לכן היא נדחתה לא רק על ידינו אלא על ידי הקהילה הבינלאומית". 

"היה לי דיון לעומק עם אולמרט, אנחנו בקשר כל הזמן, עבדנו כל כך קרוב כדי להגיע להסכם שלום. אני לא אומר שהגענו להסכם כזה, אבל עשינו כברת דרך ארוכה ודיברנו על כל נושאי הליבה", אמר אבו מאזן, "אני לגמרי מוכן לחזור למו"מ מהנקודה בה הפסקנו, על בסיס הצעת הקוורטט ולא על בסיס סיפוח שמוביל לאלימות ולכאוס". 

"שלום וביטחון לא יכולים להיות מושגים בכפייה ובקביעת עובדות בשטח - הוא יכול להיות מושג בדיאלוג אמיתי בין שני הצדדים, תוך התחשבות בצרכי שני הצדדים, כדי שכל אחד יוכל לחיות במדינה משלו", הבהיר. 

אבו מאזן נואם יחד עם אהוד אולמרט
אולמרט ואבו מאזן בניו יורק | צילום: AP

"אנחנו צריכים להיות אחראיים כדי לתת סיכוי לשלום וביטחון לדורות העתידיים ולכל האנשים באזור - לא בכפייה של צד אחד, אלא בהגעה להסכמה בין שני הצדדים כדי לתת לדורות העתידיים סיכוי לשלום", אמר אבו מאזן. 

"אני מושיט ידיי לישראלים, ולך, מר אולמרט, ולקולגות ולפוליטיקאים, כדי לחזור למו"מ. זה מה שעלינו לעשות, זה מה שעלינו להשיג על בסיס החוק הבינלאומי תחת חסות הקוורטט כדי להגיע למטרה שלנו: שתי מדינות זו לצד זו, חיות בשלום". 

אולמרט: "אבו מאזן הוא השותף היחיד שלנו, הוא איש של שלום" 

"אני רוצה להדגיש שלא באתי לארה"ב כדי למתוח ביקורת על הנשיא - אין סיבה שאעשה זאת", הדגיש ראש הממשלה לשעבר אולמרט בפתח דבריו. "אני גם לא באתי לכאן למתוח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו - אני מנצל כל הזדמנות לעשות זאת בישראל, אבל לא כאן בארה"ב". 

"עסקת המאה מכוונת בסופו של דבר לשלום בין ישראל לפלסטינים - אז צריך לנהל מו"מ איתם", קרא אולמרט, "עם מי ננהל מו"מ? אני חושב שיש פרטנר, והפרטנר היחיד בקהילה הפלסטינית שמייצג את העם הפלסטיני, שהצהיר שהוא מוכן לנהל מו"מ הוא אבו מאזן". 

"למרבה הצער לא הגענו להסכמה. אנחנו לא מסכימים על הכל היום", הוסיף. "יש לי דעה שונה לגבי הדרך שהאמריקנים צריכים להתייחס לסוגייה - אבל הוא איש של שלום. הוא מתנגד לטרור ולכן הוא הפרטנר היחיד".