סוף לפרשת נעמה יששכר - בדרך לישראל: נעמה יששכר המריאה היום (חמישי) מרוסיה לישראל, במטוסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - לאחר ששהתה 10 חודשים בכלא הרוסי. נתניהו פגש בשדה במוסקווה את הצעירה הישראלית, שקיבלה חנינה מהנשיא הרוסי פוטין, ואמר לה: "מתרגשים לראות אותך. עכשיו חוזרים הביתה". נעמה הודתה לו בדמעות: "לא ייאמן, תודה רבה". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פגישת ראש הממשלה נתניהו עם נעמה יששכר
נעמה, רגע לפני העלייה למטוס | צילום: החדשות, קשת 12

גם למצלמות אמרה נעמה יששכר "תודה רבה", לפני שעלתה למטוס ראש הממשלה בדרך לארץ. הצדדים לא מסרו הצהרות.

נעמה יששכר בדרכה לישראל יחד עם ראש הממשלה ורעייתו
שלובי ידיים בדרך למטוס | צילום: החדשות, קשת 12

 

יפה יששכר, אימה של הצעירה, הגיעה הבוקר לשדה התעופה - ולשם הגיעה גם נעמה אחרי שחרורה מבית הכלא. לשתיים הוקצה זמן להתאחד בחדר פרטי לפני שעלו יחד עם נתניהו על המטוס לישראל.

המהלך תואם עם נשיא רוסיה, שהעניק את החנינה בעיתוי המתאים על מנת שראש הממשלה יוכל ללוות את הצעירה ארצה באופן אישי. הטלוויזיה הרוסית דיווחה מפי פוטין כי "נתניהו ביקש להגיע ולאסוף את נעמה".

פגישת ראש הממשלה נתניהו עם נעמה יששכר
בני הזוג נתניהו, נעמה ואימה בעלייה למטוס | צילום: החדשות, קשת 12

יפה אוליביצקי, הקונסולית הישראלית במוסקווה, מסרה: "פגשתי את אנשי ביקורת הגבולות שהעבירו לידיי את נעמה, שמחה, מחוייכת ונרגשת עד מאוד. נעמה נמצאת עתה עם אימה בחדר צדדי".

גורם בפמליה אמר כי הפגישה עם פוטין כללה "שיחה ארוכה, מעמיקה ויסודית על פרטי תכנית המאה ועל השפעותיה באזור. כמו כן שוחחו המנהיגים על ההתפתחויות בסוריה ועל התיאומים הנדרשים בין ישראל לרוסיה".

פגישת ראש הממשלה נתניהו עם נעמה יששכר
ההתרגשות לפני העלייה למטוס | צילום: החדשות 12

נעמה הייתה אמורה לרצות עוד קרוב ל-7 שנות מאסר, לאחר שהורשעה בניסיון הברחת סמים ואחזקת סמים (9.6 גרמים של חשיש). אתמול חנן פוטין את הצעירה "מטעמים אנושיים". נשאלת השאלה: אם לא היינו בתקופת בחירות, האם היינו זוכים למהירות השחרור והתיאום בין נתניהו ופוטין? בישראל טוענים כי לא מדובר בעסקה אלא במחווה של רצון טוב.

 

פוטין אמר לנתניהו: "פניתם אלינו בבקשת חנינה לאזרחית ישראלית". על החלטת החנינה אמר: "זה הרבה בזכות המפגש עם אימא שלה. הצו נחתם, יש לה מזל שהסמים נמצאו במטען. צריך לזכור שמצאו לה דברים בתיק אבל אני מאחל לה בהצלחה. אני מאחל כל טוב לנעמה ולמשפחתה, כמובן ששוחחנו גם לגבי היחסים בין המדינות".

רק בשבוע שעבר, במהלך ביקורו בישראל, פוטין הבטיח ש"הכול יהיה בסדר", והיום שיבח את המכתב שהפטריארך הירושלמי העביר אליו מאימה של נעמה - מכתב שגם כן היה משמעותי בהחלטה לשחרר את הצעירה.

פוטין: מאחל לנעמה בהצלחה

 נתניהו אמר לפוטין: "אני רוצה להודות לך בשם כל עם ישראל על ההחלטה המהירה שלך לתת חנינה לנעמה יששכר. זה דבר שמרגש את כולנו והתודה שלנו ניתנת מכל אזרחי ישראל, מכל הלב".

נתניהו אמר כי "הקשר בין ישראל לרוסיה מעולם לא היה חזק יותר. כל הביקורים שלנו והשיחות שלנו חשובים. הביקור הזה מסמל חימום עוד יותר גדול של היחסים בינינו". עוד הוסיף: "אדוני הנשיא, אתה בעצם המנהיג הראשון שאני משוחח איתו אחרי ביקורי בוושינגטון על תכנית המאה של הנשיא טראמפ". 

"אני חושב שנוצרה פה הזדמנות חדשה ואולי ייחודית", הוסיף. "הייתי רוצה לשוחח איתך ולשמוע כמובן את התובנות שלך ולראות כיצד אנו יכולים לשלב את כל הכוחות למען הביטחון והשלום. אני רוצה להודות לך אדוני הנשיא על ההובלה האישית והמנהיגות שלך גם בעניין הזה כמו בעניינים אחרים". נשיא רוסיה העניק פרחים לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו.

הפגישה בין השניים תואמה כבר בשבוע שעבר, כאשר פוטין ביקר בישראל בטקס חנוכת האנדרטה בירושלים. בימים האחרונים גברו ההערכות שהפגישה, שנועדה גם לעדכון על ההתפתחויות המדיניות, תכלול גם את החזרתה של נעמה יששכר לישראל. 

האם יפה יששכר התבשרה על שחרור בתה מהתקשורת והגיבה באושר: "איזה כיף, שמחה גדולה - אולי אראה אותה עוד מעט".  שירות בתי הסוהר ברוסיה אישר כי נעמה שוחררה "לפי הצו של נשיא רוסיה". מקור בכלא אמר: "היא כבר לא במתקן הכליאה, היא כבר בבירת רוסיה". 

בכלי תקשורת במדינה דווח כי נעמה הועברה כבר אתמול בערב למתקן קרוב יותר למוסקווה ויצאה ממנו הבוקר לכיוון השדה. "עוד לא אמרו לי כלום, אני מחכה לשיחה. דופק לי הלב", הוסיפה האם יפה. "שמעתי שמועה ששחררו אותה כבר אתמול, ושמחתי שהיא לא ישנה בכלא".

יפה יששכר יצאה הבוקר לבית הכלא ברוסיה, לקראת שחרורה של בתה נעמה היום. "היה לילה לא קל", היא אמרה. "ישנתי שעה, יש פרפרים בבטן. לא ידעתי שזה יהיה ככה, שראש המשלה יבוא וייקח אותה". 

עוד אמרה יפה יששכר הבוקר: "אצטרך להגן עליה ולהקשיב לה. יכול להיות שהיא תחזור למוסקווה לביקור – אני לא אחזור לכאן בקרוב. היא יוצאת כאדם רגיל, אין לה גירוש וזה אומר שהיא תוכל לחזור לפה אם תרצה. אני אשמור עליה, מקווה שיהיה בסדר ותהיה לה נחיתה קלה".

יפה יששכר הוסיפה: "אמרתי לה אתמול שאני מחכה לפגוש אותה ולחבק אותה. הזהרתי אותה שהיא צריכה להתמודד עם עיתונאים ואמרתי לה שאני מקווה שיהיה לנו זמן לבד".