במשמרות המהפכה מרוצים מתוצאות מתקפת הנקם: מנהיגה העליון של אירן, עלי חמינאי, התייחס הבוקר (רביעי) לשיגור הטילים האירניים על בסיסים אמריקניים בעירק הלילה ואמר כי "המתקפה הייתה מוצלחת". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנאום שנשא בעיר קום, אמר חמינאי כי "המסלול של העולם ישתנה, שינויים גדולים יתרחשו. סולימאני הצליח להביס את כל המזימות והשחצנות של ארה"ב באזור ודאג שלא ישכחו מפלסטין". 

חמינאי אמר כי סולימאני פעל לסכל את התוכניות של ארה"ב באזור - בעירק, בסוריה ובלבנון: "האמריקנים אוהבים שאירן משמשת כפרה חולבת כמו סעודיה, או כמו שאירן הייתה בעידן השאה". 

"האמריקנים חטפו הלילה סטירה", הוסיף חמינאי, :מה שחשוב הוא לסיים את הנוכחות שלהם באזור. העמים והממשלות באזור לא מקבלים את הנוכחות האמריקנית". דברים דומים השמיע הבוקר גם הנשיא האירני, חסן רוחאני, שהפנה מסר לנשיא האמריקני טראמפ בישיבת "קבינט" שקיים בטהרן: "אתה כורת את היד של סולימאני, אנחנו נחתוך את הנוכחות שלכם באזור". לדבריו, "זו תהיה הנקמה האמיתית". 

האירנים אמנם מציגים את המתקפה כהצלחה גדולה מבחינתם, אלא שנראה שהעובדות בשטח שונות לחלוטין. הם טוענים ש-80 אמריקנים נהרגו כתוצאה משיגור הטילים – דיווח שנראה כמו ניסיון להעצים את תגובת הנקמה שלהם, שלא גבתה מחיר בנפש מהאמריקנים.

שיגור טילים אירניים לעבר בסיס אמריקני בעירק
המתקפה על הבסיסים האמריקניים | צילום: ללא

על פי הדיווח ב-"LA Times", האמריקנים עקבו אחרי הטילים האירניים מרגע שיגורם, ידעו בדיוק היכן הם צפויים לפגוע – ידעו להיערך לכך ופינו את מי שצריך מבסיסיהם בעירק וזו הסיבה שלא היו נפגעים כתוצאה מהשיגורים. 

‏שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, התייחס הבוקר בכנס במרכז למורשת בגין בירושלים למתקפה האירנית ואמר כי ההערכות הראשונות מראות שאין נפגעים אמריקנים. 

שר החוץ האירני, מוחמד זריף, התייחס למתקפה ואמר כי מדובר היה ב"פעולת הגנה עצמית לגיטימית". במסיבת עיתונאים בטהרן הבהיר זריף: "המתקפה שלנו הסתיימה, אנחנו לא רוצים מלחמה". 

הנקמה האירנית: עשרות טילים על שני בסיסים אמריקניים בעירק 

אירן ירתה הלילה (בין שלישי לרביעי) מטח של טילים בליסטיים לעבר בסיסים בעירק שבהם שוהים כוחות של צבא ארה"ב, זאת במסגרת פעולות הנקמה על חיסולו של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה האירניים קאסם סולימאני. 

שיגור טילים אירניים לעבר בסיסים אמריקניים בעירק
שיגור טילים אירניים לעבר בסיסים אמריקניים בעירק | צילום: ללא

על פי הודעה שפרסם הפנטגון לאחר התקיפה, 12 טילים בליסטיים נורו משטחה של אירן לעבר הבסיסים בעין אל-אסד ואירביל שבעירק, שבהם שוהים כוחות אמריקניים. עוד הבהיר: "בתגובה לאיומים בימים האחרונים, משרד ההגנה האמריקני נקט בכל האמצעים הדרושים כדי לשמור על הכוחות אמריקנים בעירק, והבסיסים שהופצצו היו בכוננות לקראת תקיפה אפשרית".

על פי הדיווח ב-"LA Times", האמריקנים עקבו אחרי הטילים האירניים מרגע שיגורם, ידעו בדיוק היכן הם צפויים לפגוע – ידעו להיערך לכך ופינו את מי שצריך מבסיסיהם בעירק. זו הסיבה שאין נפגעים כתוצאה מהשיגורים.

האירנים, לעומת זאת, טוענים ש-80 אמריקנים נהרגו כתוצאה משיגור הטילים – דיווח שנראה כמו ניסיון להעצים את תגובת הנקמה שלהם, שלא גבתה מחיר בנפש מהאמריקנים.

משמרות המהפכה הזהירו כי במקרה של תגובה על ירי הטילים - אירן תתקוף במסגרת גל התקיפות הבא את דובאי ואת חיפה. לצד האיומים, שר החוץ האירני מוחמד זריף אמר כי אירן לא מעוניינת בהסלמה או במלחמה, אך תפעל כדי להגן על עצמה. 

הלווייתו של קאסם סולימאני
הלווייתו של קאסם סולימאני | צילום: סקיי ניוז

בתגובה למתקפה, ולאחר שהצהרתו שתוכננה למהלך הלילה בוטלה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ניסה להרגיע את המצב וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הכל בסדר! טילים שוגרו מאירן על שני בסיסים צבאיים שנמצאים בעירק. מבצעים כעת הערכת נזקים. יש לנו את הצבא החזק והמאובזר ביותר בעולם, ללא ספק! אמסור הצהרה מחר בבוקר".

חברות תעופה משנות את מסלוליהן 

לאחר התקיפה הלילה, חברות התעופה הגדולות החליטו להסיט את מסלוליהן מהמרחב האווירי של אירן, עירק והמפרץ הפרסי. חברת תעופה אירופיות גדולות כמו אייר פראנס ולופטהנזה וחברות תעופה אמריקניות גדולות נמנעות מטיסה בשמי המפרץ.

סוכנות התעופה האמריקנית הורתה לכל החברות האמריקניות או לטייסים עם אזרחות אמריקנית שלא לטוס מעל שטח המפרץ הפרסי ועומאן. גם חברת התעופה של סינגפור הודיעה שהיא משנה את מסלול הטיסה לאירופה.