נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נאם הלילה (בין שלישי לרביעי) את נאום מצב האומה המסורתי בפני הקונגרס האמריקני. במהלך הנאום טראמפ שיבח את התנהלותו, בתקווה לשכנע את האמריקנים להעניק לו כהונה נוספת לארבע שנים בבחירות הקרובות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

טראמפ פתח את נאומו תוך שהוא משבח את הישגיו ואומר כי מצבה של ארה"ב חזק מאי פעם, מבחינה כלכלית מבחינת בטיחות הגבולות. טראמפ הוסיף כי "העולם שוב מכבד את אמריקה"."בשלוש שנים קצרות ריסקנו את הדעיכה של אמריקה", אמר הנשיא. במהלך הנאום טראמפ שיבח את מדיניותו ופועליו לעומת נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה

הנשיא האמריקני התקבל בתשואות ובקריאות בקרב תומכיו, אך דמוקרטים רבים בקהל לא הריעו לו. כשטראמפ ראה את יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, הוא סירב ללחוץ את ידה בזמן שנתן לה העתק מהנאום. בתגובה, עם סיום הנאום קרעה פלוסי מאחורי גבו של הנשיא את ההעתק שהעניק לה.

לצד התגובות הנלהבות מנאומו, נשים דמוקרטיות לבשו לבן זו השנה השנייה ברציפות, כסימן לתנועה הסופרג'יסטית וכמה מחוקקים דמוקרטים סירבו להשתתף בנאום השנתי, במחאה נגדו.

 במהלך הנאום טראמפ תקף כמה מהצעות הבריאות המדוברות בקרב יריביו הדמוקרטיים, כחלק מהקמפיין שלהם לנשיאות. המועמדים לנשיאות מהמפלגה הדמוקרטית, ברני סנדרס ואליזבת וורן, הציעו תכניות בריאות שתנוהל על ידי הממשלה, בשונה מהמערכת הפרטית הנוכחית בה מיליוני אמריקאים מקבלים ביטוח רפואי ממעסיקיהם. "לעולם לא ניתן לסוציאליזם להרוס את הבריאות האמריקנית!", הוסיף.

טראמפ נואם מול הקונגרס את נאום מצב האומה
טראמפ נואם בקונגרס | צילום: sky news, skynews

באותו הנושא, אמר טראמפ כי בכוונתו לעשות הכל כדי להגן על תושבי ארה"ב מנגיף הקורונה. "ננקוט בכל האמצעים שיידרשו כדי להגן על תושבי ארה"ב מפני הנגיף הקטלני". הנשיא הוסיף כי בכוונתו לנצח במלחמה באיידס עד סוף העשור הנוכחי. בנוגע לסוגיית המהגרים אמר טראמפ כי יש לעצור אותם מחציית גבול דרום ארה"ב.

שיבח את הישיגיו לעומת הנשיא לשעבר ברק אובמה | צילום: עובדה

בצל חיסולו של המפקד האירני קאסם סולימאני, אמר הנשיא: "חיסלנו את סולימאני מכיוון שהוא היווה איום לחייהם של אזרחי אמריקה". עוד הוסיף: "אנו פועלים לסיום מלחמות אמריקה במזרח התיכון". בנוגע ליחסים המתוחים עם אירן אמר הנשיא כי על האירנים "לוותר על הנשק הגרעיני".

נוסעי אוטובוס נבדקים בעקבות החשש, הונג קונג
התחייב להילחם בנגיף הקורונה | צילום: רויטרס

במהלך נאומו הזכיר הנשיא את נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, ואמר כי לטענתו הוא "שליט לא לגיטימי". מנהיג האופוזיציה חואן גוואידו נכח באולם בזמן הנאום וטראמפ אמר כי הוא הנשיא האמיתי של ונצואלה. "תמסור לאזרחי ונצואלה כי האמריקנים כולם תומכים במאבקם הצודק לחופש", אמר טראמפ לגוואידו.

מאדורו:
אמר על מאדורו כי הוא איננו שליט לגיטימי | צילום: רויטרס, חדשות