אפריקה מתמודדת עם גל חרקי ארבה שתוקף את היבשת בפעם הראשונה מאז שנת 1989. גל החרקים האחרון ובו כ-360 מיליארד פרטים התפשט כבר בקניה, אתיופיה וסומליה וכעת הם נעים לכיוון אוגנדה. מכת הארבה נחשבת לקשה ביותר ב-70 השנים האחרונות בקניה ואף הקשה ביותר בסומליה ב-25 שנים האחרונות. הגל הבא צפוי להתפשט בחודש אפריל ולהחמיר את המשבר - מה הסיכוי שיגיע גם לישראל?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גל החרקים העצומים כבר הספיק להכחיד את אספקת המזון ברוב קרן אפריקה. ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) הזהיר כבר ממשבר הומניטרי שעומד להתרחש לקראת הגעת מאות מיליוני החרקים לאזור - מה שצפוי להכחיד טונות של ייבולים שחיוניים לתזונת האוכלוסייה ביבשת אפריקה. 

סומליה כבר הכריזה על מצב חירום החודש לאחר שאיבדה את רוב היבולים החיוניים שלה. כדי להתמודד עם המשבר, האו"ם בוחן הפעלת רחפנים שיצוידו בחיישנים ממפים וכן מכשירי ריסוס אוטומטיים על מנת לבלום את מכת הארבה. 

מכת ארבה באפריקה
האם יגיע גם לישראל? מכת הארבה באפריקה

בתחילת השבוע קיים שר החקלאות, צחי הנגבי, הערכת מצב בנושא התפשטות הארבה באפריקה ובמזרח התיכון. השר הנגבי אמר כי על פי הערכת הגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, הסיכוי שהארבה יגיע לישראל נמוך, אך לאור ניסיון העבר תחזית זו עשויה להשתנות ורצוי להיערך מבעוד מועד.

בדיון הנחה השר הנגבי את צוותי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות להתחיל בהיערכות לקראת אפשרות לכניסתם של נחילי הארבה לשטחי מדינת ישראל, ולעמוד בקשר רציף עם ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) לקבלת תמונת מצב על תנועת הארבה בשטחי מדינות ערב הסעודית.

במקביל, הנחה השר את צוותי משרד החקלאות לוודא את מלאי חומרי ההדברה הידידותיים, שאינם מסכנים את בני האדם, בהם יוכלו להשתמש במידת הצורך.