יפה יששכר בריאיון אישי ראשון ממוסקבה לאחר החתימה של הנשיא פוטין על בקשת החנינה של בתה נעמה: אמה של הישראלית שתשוחרר היום (חמישי) מהכלא הרוסי לאחר כעשרה חודשי מאסר עדיין מתקשה להאמין שהמאבק שלה הגיע לסיומו. לכתבתנו מיכל פעילן במוסקבה היא סיפרה על התחושות שמלוות אותה, ועל המילים הראשונות שהיא תגיד לבתה מחוץ לשערי הכלא: "לא להאמין שמחר זה קורה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יפה הנרגשת סיפרה שנעמה כבר התבשרה על שחרורה המתקרב, ושבבית הכלא "מתרגשים מאוד" בשביל נעמה. עוד סיפרה שהיא עדיין לא יודעת איפה בדיוק תיפגש עם בתה, אבל בשבילה, מיקום המפגש הראשון ללא מחיצה זה עשרה חודשים - ממש לא משנה.

"אני הולכת לתת לה המון אהבה, אני ואחותה ואבא שלה והמשפחה שלה. נראה מה היא רוצה. אני מאוד מאוד רוצה ארוחה משפחתית ביום שישי. אני מאוד מחכה לזה. אבל אם היא תחליט שזה מצומצם יותר, אנחנו נקשיב לה ונחבק אותה. היא תצטרך עכשיו עזרה, לצאת מכל העשרה חודשים מה שהיא עברה".

"המשאלה שלי - לעמוד שם מחוץ לכלא ושהיא יוצאת אליי"

"ביליתי איתה שעות, אמנם עם מחיצה, אבל אני יודעת שיש דברים שהיא לא אמרה. לפעמים היא הייתה אומרת לי משפט והייתי שואלת אותה למה היא מתכוונת והיא הייתה עונה "עזבי, לא חשוב". ואמרתי שלא אלחץ, שאשמור עליה", היא סיפרה.

החלום של יפה זה לראות את בתה יוצאת כבר משערי הכלא. "הרגע הזה שהיא יוצאת משם, באמת המשאלה שלי - זה לעמוד שם מחוץ לכלא ושהיא יוצאת אליי. זאת הפנטזיה שלנו. מי היה מאמין שאנחנו נגיע עם ראש הממשלה, אשתו והצוות ואתם (התקשורת) ונגיע איתה לישראל. זה מושלם. באמת מגיע לה את זה. זה מגיע לה על כל החודשים שהייתה קלף. פעם אחת היא אמרה לי "אימא, הם משתמשים בי כקלף אבל הם לא יודעים שאני אס". אמרתי לה נכון. וזהו - היא ניצחה והיא יוצאת".

נעמה תשתחרר מהכלא הרוסי היום וכנראה תחזור לישראל במטוס ראש הממשלה. זאת, לאחר שנשיא רוסיה פוטין חתם באופן רשמי על בקשת החנינה שהגישה נעמה ביום ראשון האחרון. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מיהר להגיב להודעת הקרמלין על החנינה ואמר: "שמח כל כך לקבל את הבשורה על החלטתו של נשיא רוסיה לחון את נעמה. אני מודה לו על החמלה והתבונה שהפגין בהחלטה זו. יישר כח לראש הממשלה על כל פועלו החשוב למען שחרורה של נעמה וברכות למשפחת יששכר כולה!".

נעמה יששכר בכלא הרוסי
תיפרד מחר הכלא. נעמה עם חברותיה לתא | צילום: ללא