הנגיף הסיני המסתורי ממשיך להתפשט בעוד ועוד מדינות והוא גובה חיים של עוד ועוד קורבנות: אחרי שמשרד הבריאות הישראלי הודיע כי אין ישראלים בווהאן, העיר הסינית עליה הוטל עוצר בשל התפרצות הנגיף – מתברר שיש שם ישראלי. עופר, תושב העיירה פרסם אתמול בערב (שישי) פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בו הוא כתב: "בבוקר חבר שלח לי הודעה: 'משרד הבריאות מודיע שאין ישראלים בווהאן בסין' ככל הידוע להם. אבל אני פה. ואני ישראלי". עוד הוסיף עופר: "אני נמצא במצור יחד עם עוד 10 מיליון תושבים עד שיחלוף זעם והווירוס החדש ייעלם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עופר סיפר על ההתמודדות שלו ושל בני משפחתו מול התפשטות המחלה: "'הסיני הקטן' ואני לקחנו את דגל הכחול לבן שאנחנו תולים פה כל יום עצמאות. הרכבתי שתי מסכות אחת על השנייה בשבילו שיהיה בטוח ופתחנו את החלון בזהירות (כי הווירוס הזה מפחיד ולא בא לנו שהוא ייכנס הביתה)". עוד הוסיף: "תלינו את דגל ישראל בחלון של הבית. עכשיו, גם בשעה הכי קשה של ווהאן, ששום דבר לא ברור עדיין ואנשים מתים כאן כל יום מהווירוס החדש. אז שיידעו שאנחנו כאן וישראל גם חלק בזה".

טיהור כיכר באזור ווהאן
טיהור כיכר בעיר ווהאן | צילום: רויטרס

"בחוץ קר. 5 מעלות מעל האפס. אין אנשים ברחובות. תחושה מוזרה. אני סוגר את החלון במהירות ומחבק את הסיני הקטן", מפרט עופר. "'אבא', הוא אומר לי אחרי שהורדנו את המסכות. 'אל תדאג, עכשיו הווירוס לא יבוא אלינו, כי יש לנו דגל חזק'. עכשיו העיר סגורה. 10 מיליון תושבים. אי אפשר לצאת והודיעו לפני זמן קצר שעוד ערים קרובות אלינו נחסמות גם הן". 

 עופר סיפר על העוצר הקשה: "את העיר שלנו פיצלו לשלושה חלקים ואין מעבר בין צד לצד בעיר. הערב ארוחת ראש השנה. זה החג החשוב ביותר של הסינים, דומה מאוד לחג הפסח שלנו. המשפחות הגדולות והמורחבות מתכנסות כדי לחגוג. הערב כל משפחה גרעינית תעשה את החג לבד בביתה, כי אין אירועים משפחתיים גדולים אין התכנסויות. כמה סופרמרקטים עדיין פתוחים ויש מצרכי מזון בסיסיים, אבל הרבה אנשים מעדיפים להישאר בבית ולא לצאת גם עם מסכות".

"לא רחוק מאיתנו התחילו אתמול לבנות בית חולים חדש שמיועד רק לחולים שחלו בווירוס 'החדש'", סיפר. "תוך שישה ימים הם יקימו את בית החולים. הסינים עובדים תמיד מהר, לא רק בימי חירום. כל המשאבים מופנים לנושא הזה. והאנשים שמתגוררים פה מוטרדים מאיזה כביש יעבירו את החולים לבית החולים החדש, האם הם יעברו בצמוד לשכונה שלנו או ייסעו דרך כביש הטבעת הרביעי".

הנגיף בסין
10 מיליון תושבים תחת סגר | צילום: רויטרס

"מהחלון שלי אני רואה שהשכן בבית ממול הדליק זיקוקין לכבוד החג. בצד השני של האגם, במסעדה הגדולה על הגדה, המסעדה שאנחנו אוהבים לאכול בה, השולחנות מיותמים מאנשים ובעל הבית סוגרת את הדלתות כי גם העובדים כבר לא באים", המשיך להסביר. "בתחנות הדלק התורים ארוכים. הנהגים ממלאים דלק בתקווה שיוכלו לצאת מהעיר בקרוב. הסינים זהירים, מעדיפים שהאוטו יהיה מוכן עם דלק למקרה שיפתחו את העיר ויהיה ניתן לצאת".

עופר סיפר שכרגע אין מישהו שהוא מכיר שנדבק בווירוס והסביר: "הווירוס הזה מקנן 14 יום בגוף לפני שהוא פורץ וההערכות כאן ששיא ההתפרצות עוד לפנינו. אנשים כאן מאוד מודאגים. אבל סומכים על הממשלה שתדאג להם במקרה שהמצור הזה ימשך ויהיה צורך במזון. שנה סינית טובה לכולנו".

יומיים קודם לכן, עופר החל לפרסם עדכונים מהעיר. "מעדכן מהשטח: העיר ווהאן בה אני חי כבר 10 שנים נסגרה ולא ניתן לצאת ממנה עד הודעה חדשה או עד מציאת פתרון לווירוס החדש בסין. כל התושבים מסתובבים עם מסיכות וממעטים לצאת מהבית. בחנויות יש תורים ארוכים מאוד. יש 12 מיליון תושבים בעיר מתאי המסכות נגמר בחנויות".