ימים בודדים אחרי שהנשיא טראמפ פרסם את תוכנית השלום - אזרחים במדינות הערביות המתונות הביעו את מחאתם נגד התוכנית. במשחק שהתקיים אתמול (רביעי) בעמאן, בירת ירדן, אוהדי קבוצת אל-וואחדאת הביעו את זעמם על התוכנית, ובגמר הגביע הם קראו קריאות נגד המתווה. "פלסטין זו ארצי וירושלים שייכת לערבים", קראו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"פלסטין ערבית ושייכת למוסלמים ולנוצרים", קראו האוהדים במהלך המשחק. "העסקה הזו לא תעבור". האוהדים של הקבוצה שניצחה לראשונה בטורניר המשיכו בקריאות הנגד: "העם הפלסטיני הוא עם חופשי והוא ימשיך להחזיק מעמד". המלך עבדאללה עצמו טרם הגיב מפורשות לתוכנית השלום, לאחר שטראמפ שיבח אותו אישית במהלך חשיפת פרטי התוכנית.

טראמפ מציג את תוכנית השלום
טראמפ מציג את תוכנית השלום | צילום: רויטרס

קולות ההתנגדות הברורים של אזרחים בירדן מגיעים בצל חוסר התגובה של מדינות ערב. בלילה שבין יום שלישי לרביעי השבוע מסרו ממשלות סעודיה וקטאר הודעות נפרדות, ובהן הביעו השתיים תמיכה כללית במאמץ האמריקני להשגת שלום במזרח התיכון, אך הודיעו כי ימשיכו לעמוד מאחורי העם הפלסטיני ולתמוך "במאבקו להשגת זכויותיו".

ההודעה שפרסמה ריאד נפתחה בהדגשת התמיכה הבלתי מסויגת של סעודיה בפתרון צודק וכולל לתביעות הפלסטיניות. "ממלכת סעודיה עמדה מאז ומעולם בחזית המאמץ, יחד עם אחינו הפלסטינים, ונאבקה לצדם על זכויותיהם הצודקות בכל הפורומים הבינלאומיים", נכתב בתגובה הרשמית. עם זאת, בסוף ההודעה ברכה סעודיה על מאמציו של ממשל טראמפ "לפיתוח תכנית שלום מקיפה בין הפלסטינים לישראל" וקראה לשני הצדדים לפתח במשא ומתן ישיר, באמצעות תיווך אמריקני, כדי ליישב את ההשגות שעלו מתוך התוכנית.

דונלד טראמפ מוחמד בן סלמאן
בן סלמאן והנשיא טראמפ | צילום: רויטרס

בתוך כך, במצרים קראו לצדדים הנוגעים לתוכנית לבחון אותה - ולשאוף לחידוש המו"מ בחסות אמריקאית. "מצרים קוראת לישראל ולפלסטינים לבחון באופן מעמיק את החזון האמריקני להשגת שלום ולקיים דיאלוג, בחסות ארצות הברית, למען חידוש המשא ומתן", נמסר מקהיר. בניגוד למתינות המצרית, טורקיה הודיעה כי היא דוחה את העסקה. "התוכנית היא תכנית סיפוח שנועדה להרוג את פתרון שתי המדינות ולגנוב את אדמות פלסטין", אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושואלו.