זמן קצר לאחר הדיווחים על כוונה אמריקנית להסיג את כוחותיה מגבולות עירק – אמש (שני) הכחיש שר ההגנה האמריקני מארק אספר את הדיווח והודיע: "לארצות הברית אין כל כוונה לסגת מעירק". מוקדם יותר פורסם מכתב פיקטיבי לפיו ארצות הברית מקבלת את דרישת עירק ומתכוונת להסיג את כוחותיה משם בשבועות הקרובים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לדברי שר ההגנה האמריקני המכתב שהודלף הוא "טיוטה בלבד שנוסחה באופן גרוע" וכי כל מטרתו הייתה להציג בפני צבא עירק את השינויים בפריסת הכוחות האמריקניים באזור. אספר הוסיף כי ארצות הברית עדיין מחויבת להתמודד מול המדינה האסלאמית בעירק ותמשיך לעמוד לצד שותפיה ובנות בריתה במלחמה מול ארגון הטרור.

במקביל, שר ההגנה אספר סתר גם את האיומים של הנשיא טראמפ שלפיהם הוא מתכוון לפגוע באתרי מורשת אירניים, ואמר שארה"ב לא תפר את חוקי המלחמה. על פי החוק הבינלאומי תקיפת אתרי תרבות ומורשת נחשבת לפשע מלחמה. 

מוקם יותר אתמול דווח כי ארצות הברית שיגרה מכתב לממשלת עירק ובו הודיעה על כוונתה להוציא את כוחותיה מגבולות המדינה. "אנחנו מקבלים ומכבדים את החלטת הממשל בעירק שדרש את עזיבתנו מהמדינה", נכתב בהודעה.

במכתב שדווח כי נשלח מטעם משרד ההגנה האמריקני לשר ההגנה העירקי נכתב: "כפי שהפרלמנט העירקי וראש הממשלה העירקי דרשו - אנו נכין את הכוחות שלנו בתוך מספר ימים ובתוך כמה שבועות נוציא את אחרון החיילים שלנו".

ההסתערות על השגרירות האמריקנית (צילום: SKY NEWS, החדשות 12)
הסתערות המתפרעים על השגרירות האמריקנית בעירק | צילום: SKY NEWS, החדשות 12

בהמשך נטען כי במשרד ההגנה האמריקני אמרו: "כדי להבטיח את השלמת המשימה והוצאת כל הגורמים האמריקנים מעירק באופן בטוח ובטיחותי – מספר מסוקים אמריקניים יפטרלו מפעם לפעם מעל האזור הבינלאומי בבירת עירק – בגדד".

"כוחות הקואליציה יעשו כל שיידרש על מנת להימנע מהפרעה לציבור העירקי", הוסיפו במכתב. "כפי שהסברנו בתחילת המכתב, ארצות הברית מכבדת, מוקירה ומעריכה את החברות והשותפות עם עירק. אנחנו מכבדים את הבקשה לעזוב ונעשה את זה במהירות והבטיחות המתבקשת. בכבוד רב".

מסע ההלוויה של קאסם סולימאני (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
מסע הלוויה של קאסם סולימאני | צילום: שי פרנקו,רויטרס

במהלך היום השגרירות האמריקנית בישראל פרסמה אזהרה לכל האזרחים האמריקנים המבקרים בישראל, ובה פורט כיצד להתנהל במקרה של מתקפת טילים בארץ. בהודעה מטעם השגרירות בירושלים נכתב: "המתח המוגבר במזה"ת עלול לסכן את ביטחונכם, הישארו ערניים".

בהודעה של השגרירות האמריקנית בישראל נכתב: "מתוך דאגה לאזרחים השגרירות דורשת בתוקף מאזרחיה האמריקנים לנקוט מספר צעדים להבטחת ביטחונם ולהגביר את המודעות מפני הסכנות הבטחוניות. שכן אירועים ביטחוניים שכוללים ירי טילים מתרחשים בישראל לעיתים קרובות וללא אזהרה".

לוחמי בלאקווטר בעירק (צילום: ap)
לוחמי ארה"ב בעירק | צילום: ap

מאז חיסולו של מפקד כוח ק'ודס האירני סולימאני, המתיחות בין ארה"ב לאירן עלתה מאוד. בסוף השבוע נורו מספר טילים לעבר השטח הירוק בשגרירות האמריקנית בעירק ואתמול זה קרה שוב. שני אנשי השגרירות האמריקנית אף נפצעו במתקפה.