המסר מוושינגטון: ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא ויועצו הבכיר של הנשיא טראמפ הבהיר היום (חמישי) כי האמריקנים ככל הנראה לא יתנו יד להחלת ריבונות על היישובים ביו"ש ובבקעה לפני שתקום ממשלה. בראיון לאתר החדשות האמריקני "GZERO" אמר קושנר: "צריך לחכות להקמת ממשלה בישראל כדי לנוע קדימה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קושנר הוסיף: "הממשל סיכם על הקמת צוות טכני שיתחיל לעבוד על המפות. אנחנו רוצים לוודא שכל הפרמטרים מוגדרים, שאנחנו יודעים איפה ההקפאה המדוברת. כרגע גיבשנו סוג של מסמך תנאים אבל תידרש עבודה של כמה חודשים נוספים כדי להשיג מסמך שכולנו נסכים עליו".

קושנר עולה לנאום בועידה
קושנר בוועידת בחריין, שם הוצגה התכנית בעבר | צילום: רויטרס, חדשות

הדברים של קושנר מגיעים אחרי שגם יועצו לשעבר של טראמפ ושליחו למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, צינן את ההתלהבות בישראל מ"עסקת המאה", ואמר כי "צריך לעבור את הבחירות בישראל. עד אז לא יהיו התקדמויות בנושא התכנית. נהיה חייבים להמתין ולראות. יש עוד הרבה עבודה שנצטרך לעשות מול ישראל, אבל בירושלים די מאוחדים בנושא הזה". 

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
המפה לפי תכנית המאה של טראמפ
בנימין, נתניהו, דונלד, טראמפ, תוכנית, שלום
נתניהו בבית הלבן לצד הנשיא טראמפ | צילום: קובי גדעון , לע"מ

עם זאת, הדברים מנוגדים להתבטאותו של שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, שהכריז עם פרסום "תכנית המאה" כי לישראל יש אור ירוק לפתוח כבר כעת בתהליך הסיפוח. 

אתמול בבוקר התראיין השר יריב לוין ואמר כי למרות דבריו של נתניהו, הממשלה לא תצביע על החלת הריבונות על הבקעה ועל כל היישובים ביו"ש ביום ראשון הקרוב בישיבת הממשלה. לוין נימק זאת בטענה שיש לתת ליועמ"ש זמן להיערך לקראת ההחלטה, אך ייתכן שגם המסר מארה"ב הוא זה ששינה את ההחלטה. הממשלה אמנם הודיעה כי ישיבת הממשלה בנושא תתקיים ביום שלישי, אך נוכח המסרים שיוצאים מן הבית הלבן לא ברור אם תתקיים ההצבעה. 

בני גנץ ודונלד טראמפ
גם גנץ היה בביקור בבית הלבן | צילום: אלעד מלכה

במקביל, יו"ר כחול לבן בני גנץ החליט לא להיות פסיבי בכל בנוגע לתכנית, והודיע כי יעלה את "תכנית המאה" של טראמפ כהצעה לסדר בכנסת. המשמעות היא שהמליאה תדון בעסקה כולה, כולל ההתחייבות להקמת מדינה פלסטינית אם הפלסטינים ייענו לכל הדרישות שהציבו להם האמריקנים. בכך ינסו בכחול לבן להביך את הימין ואת הקואליציה, שם מתנגדים להקמת מדינה פלסטנית גם כהצהרה.