סין נגד הפלסטיק: בסין הכריזו היום (שני) על תקנות חדשות שנועדו להפחית משמעותית את הייצור והשימוש במוצרי פלסטיק לא ידידותיים לסביבה. החוק, שיילך ויחמיר בחמש השנים הבאות, נועד להפחית את הזיהום הרב שנוצר כתוצאה מהשלכת המוצרים לאחר השימוש בהם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי מסמך שהונפק על ידי הוועדה הלאומית לפיתוח ורפורמה והמשרד לאקולוגיה וסביבה, סין תאסור או תגביל בהדרגה ייצור, מכירה ושימוש בפלסטיק תוך קידום החומרים החלופיים שמתכלים בקלות או ניתנים למחזור. בין הצעדים בהם ינקטו הסינים: איסור אריזה של פירות וירקות בודדים בשקיות פלסטיק ואיסור ייצור ומכירה של כלי שולחן מפלסטיק חד פעמי עד סוף 2020.

"בכללים החדשים אנחנו מגדירים יעדים להפחתת הזיהום שנגרם מהפלסטיק עד 2025. הכללים החדשים כוללים דרישה לוויסות וקביעת מדדים לסוגים שונים של מוצרי פלסטיק, כולל איסור, הגבלה בייצור, מכירה ושימוש. במקום המוצרים מפלסטיק נקדם מוצרים אלטרנטיביים הניתנים למחזור", אמרה מנג וויי, דוברת ה- NDRC, המשרד לאקולוגיה וסביבה הסיני.  

מרכז המיון של אחד מאתרי הקניות ברשת
מצמצמים את השימוש בפלסטיק | צילום: חדשות 2

עד 2025, סין מצפה לשלוט בזיהום הפלסטי, להפחית באופן משמעותי את כמות הפסולת הפלסטית במזבלות בערים הגדולות, להקים מערכת אחת לאומית שתנהל את השימוש בפלסטיק ולקדם פיתוח של מוצרים אלטרנטיביים. עם זאת, בשל השימוש הנרחב בפלסטיק בתעשיות רבות, במשרד הממשלתי מודעים לכך שנדרשים פתרונות בר קיימא ומנגנונים פרקטיים יותר להבטיח מחזור או שימוש חוזר בכלי פלסטיק.

"הכללים מכסים למעשה את התהליך המלא - ייצור, זרימה, צריכה ומחזור של הפלסטיק", הוסיפה מנג. "כדי להבטיח את האכיפה, הנציבות הלאומית לפיתוח ורפורמה תקים מנגנון עבודה ייעודי עם המשרד לאקולוגיה וסביבה לחיזוק התכנון, ההכוונה והתיאום הכולל. עוד נגדיל את התמיכה בפרויקטים וניישם מדיניות פיסקלית רלוונטית".