כך נראה המאמץ להצלת הזן שנפגע אנושות בלהבות באוסטרליה: החודשים האחרונים היו עמוסים במיוחד עבור ג'נין דייוויס: היא האכילה, מילאה בקבוקים ושמרה על הניקיון בשטח המחייה של כמעט 50 גורים שגרו איתה. כבר חצי שנה ג'נין בקושי ישנה ועסוקה בהצלת שועלים מעופפים אפורי ראש - זן של עטלפים שהולך ונעלם מהעולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חודשים של שרפות יער בשטחים עצומים השמידו את בתי הגידול של מינים רבים המצויים בסכנת הכחדה ביערות אוסטרליה. הרשויות במדינה קבעו שהשועלים המעופפים בסכנה והם סווגו כ"זן פגיע" כחלק מחוק ההגנה על הסביבה ועל שמירת המגוון הביולוגי של הממשלה האוסטרלית. גם ממשלת חבל ניו סאות' ויילס מודאגת מאוד לגורלן של החיות – אבל השועלים המעופפים האלה הם רק זן אחד של בעלי חיים שנפגע פגיעה אנושה בשרפות.

שועלים מעופפים בסכנת הכחדה
שועלים מעופפים בסכנת הכחדה | צילום: רויטרס

כשגור עטוף מגבת בידה, הסבירה דייויס שאם אוכלוסיית השועלים המעופפים תפחת, זה ישפיע ישירות על מינים אחרים שנמצאים בסכנת הכחדה ביערות. לשועל מעופף בוגר יש מוטת כנפיים שיכולה להגיע למטר והוא נחשב לאחד העטלפים הגדולים באוסטרליה. היא הייתה מעורבת בהצלת שועלים מעופפים במשך יותר משמונה שנים, אך שרפות יער כמו אלו שהשתוללו בחודשים האחרונים, היא לא ראתה מעולם.

שועלים מעופפים בסכנת הכחדה
שועלים מעופפים בסכנת הכחדה | צילום: רויטרס

השועלים ממשפחת העטלפים הגדולים האלה נמצאים בדרך כלל על צמרות עצים ועל קווי חשמל. "זה קטסטרופלי. אני בהלם. האזור שבו אני אוספת צמחים עבור החבר'ה הקטנים האלה נעלם, נשארו רק מקלות שרופים," הוסיפה בעצב. 

ממשלת אוסטרליה אמרה כי תספק עד 50 מיליון דולר אוסטרלי (34 מיליון דולר) בתוכנית לשחזור חיות הבר, עבור דייויס. אלא שתמיכה כספית אינה מספיקה, מכיוון שדייויס מפצירה בממשלה לחינוך לכבוד ולשמירה על בעלי החיים. עטלף אחד צפוי לבלות אצל דיוויס לתקופה של יותר מארבעה חודשי שיקום לפני שישוחרר לטבע. 

"תמיד אוהב אותם, תמיד הערכתי אותם", אמרה דייויס. "אנחנו לא יוצאים ומאביקים יערות במקומם, החבר'ה האלה עושים את זה וצריך לעשות כל מה שביכולתנו כדי לסייע להם לשרוד".