ראש ממשלת בריטניה יפעל נגד שחרור מוקדם של אסירים? יום לאחר פיגוע הדקירה בדרום לונדון שבו נפצעו שלושה בני אדם מדקירות מחבל שריצה בעבר עונש מאסר על הפצת חומרי טרור ושוחרר מוקדם - ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מצהיר שלא ייתן יד למקרים כאלה בעתיד. אם המחבל סיפרה על המסר האחרון מבנה - ועל ההקצנה שעבר בכלא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אימו של המחבל, חלימה פראז חאן, התראיינה היום (שני) לסקיי ניוז והעריכה כי בנה עבר "שטיפת מוח" במהלך שהותו בכלא – ממנו שוחרר רק בחודש שעבר: עוד סיפרה כי דיברה עם בנה שעות לפני המתקפה.

סודש עמאן, המחבל בן ה-20, נורה למוות בזירה. האם אמרה כי בנה "נראה נורמלי" כשנפגשו ביום חמישי האחרון. היא סיפרה כי אתמול התקשר אליה, שעות לפני המתקפה, וביקש ממנה להכין עבורו אוכל הודי.

במהלך הריאיון אמרה האם בדמעות: "אני לא מאמינה שהבן המנומס והמקסים שלי, שתמיד חייך, יכול לעשות דבר שכזה". עם זאת, אמרה: "כששמעתי על המתקפה הייתה לי תחושה שהוא אחראי כי הוא היה בדרום לונדון".

ברשויות מנסים להפיק לקחים מהפיגוע בבירה. "הגיע הזמן לפעול נגד השחרור המוקדם של אסירים שהואשמו בפעולות טרור", הצהיר היום ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. "אנו נקדם חקיקה שתפסיק את המערכת האוטומטית של שחרור מוקדם". 

לאחר הפיגוע התברר שהמחבל היה תחת מעקב ושוחרר מהכלא בחודש שעבר, לאחר שריצה מאסר בגין הפצת חומרי טרור‎. למרות שנגזרו עליו שלוש שנות מאסר, הרשויות נאלצו לשחרר אותו לאחר שריצה מחצית מעונשו.  

דאע"ש נטל אחריות לפיגוע 

בתוך כך, סוכנות הידיעות המזוהה עם דאע"ש דיווחה היום שארגון המדינה האסלאמית נטל אחריות לפיגוע: "מבצע הפיגוע במחוז סטרת'אם בדרום לונדון אתמול הוא לוחם של המדינה האסלאמית, הוא ביצע את הפיגוע בתגובה לקריאות לתקוף את אזרחי מדינות הקואליציה", נמסר בהצהרה.

בסרטון שפורסם אמש תועדו רגעי הפיגוע בדרום לונדון  בהם נראים רגעי ההשתלטות על המחבל האסלאמיסט, סודש עמאן, תושב העיר. בתיעוד נראים שוטרים סמויים על אזרחי משתלטים על הדוקר‎ ואז מפנים לעברו נשק. 

המחבל לבש חגורת נפץ מזויפת במהלך הדקירות.‎ המשטרה עקבה אחר תנועותיו וטענה כי הוא פועל ממניעים דתיים. מחבלים רבים שפועלים בהשראת ארגון דאע"ש נוטים לבצע פיגועים כשלגופם חגורות נפץ מזויפות.

המחבל מלונדון סודש עמאן
צילום: sky news, skynewsהפצועים בפיגוע הם גבר שנדקר באורח אנוש וסכנה נשקפת לחייו. אישה נוספת שנדקרה פונתה לבית החולים אך לא נשקפת סכנה לחייה‎. הפצועה השלישית היא אישה שנפגעה מרסיסים בעקבות הירי לעבר הדוקר.