ארה"ב תטיל סנקציות נוספות על המשטר האירני בתגובה להתקפות האירניות על חיילים אמריקניים השבוע, כך הכריז היום (שישי) מזכיר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין. לצדו, מזכיר המדינה פומפאו הוסיף כי היה "מידע ספציפי על כך שאירן מתכוונת לפגוע בשגרירויות אמריקניות". אחד המפקדים הבכירים במשמרות המהפכה הגיב לצעד האמריקני ואמר כי הסנקציות החדשות הן "סמליות" בלבד ואין להן אף השפעה מעשית על אירן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהצהרתו במסיבת עיתונאים בבית הלבן הצהיר מנוצ'ין: "אנו מכריזים על סנקציות נוספות על המשטר האירני. אין ספק כי לאירן הייתה כוונה מלאה להרוג כוחות אמריקניים בשיגורי הטילים שלה". עוד הוסיף מזכיר האוצר כי הסנקציות יוטלו על תחומי התעשייה, טקסטיל, מחצבים וסקטורים נוספים בכלכלת אירן. הסנקציות נועדו לפגוע בייצוא של אירן, ולוודא שהכלכלה האירנית תזדקק לעזרה חיצונית כדי להתקיים. 

בלשכת רה"מ נתניהו מיהרו לברך את הממשל האמריקני על הטלת הסנקציות: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מברך את הנשיא טראמפ על מנהיגותו ועל החלטתו להטיל סנקציות נוספות נגד משטר הטרור באיראן, שמדכא את העם האיראני ומאיים על שלום העולם כולו". 

שיגור טילים אירניים לעבר בסיס אמריקני בעירק
תיעוד מרגע שיגור אחד הטילים האירניים | צילום: ללא

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שנכח לצד מזכיר האוצר בהצהרה הבהיר כי לא היה לו ספק לרגע שהאירנים התכוונו להרוג אמריקנים והסנקציות הנוספות שמוטלות על המשטר כעת, הן "תגובה ראויה לכך". הוא הדגיש כי "חיי אמריקנים היו בסכנה". פומאפו דיבר גם על האפשרות של נוכחות רחבה של ארגון נאט"ו בעירק, ועל כך שיש לרסן את הצעדים האגרסיביים של אירן באזור  - שהאירנים נוקטים בהם במטרה לערער את היציבות.

טיל בליסטי מסוג קיאם 1 שנורה מאירן‎
טיל אירני שנורה על הבסיסים האמריקניים

בדיווחים נכתב כי הסנקציות האמריקניות מכוונות באופן ספציפי למזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן -עלי שמח'אני, לגנרל האירני גולמרזה סולימאני, ראש ארגון המתנדבים האירני, בסיג', שכפוף למשטר. כמו כן הסנקציות מכוונות ל-17 יצרני מתכת אירניים ולחברות כרייה, ולשלוש רשתות סיניות וכן שיט המשמשים להעברת מתכות אירניות. גורם אמריקני מספר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב לא תקבל אף תנאי מוקדם מאירן כדי לפתוח בשיחות בין המדינות.

במהלך מתקפת הטילים הבליסטיים של אירן נגד ארה"ב ביום רביעי לפנות בוקר שיגרו האירנים כמה עשרות טילים בודדים – משני סוגים: פתאח 110, וקיאם 1. למרות ההצהרות האירניות, פחות מ-50% מהטילים הגיעו למטרה אליה כוונו, וטיל אחד – אף נפל במרחק של 80 ק"מ מהמטרה.

בהצהרה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לאחר ההתקפה האירנית ברביעי האחרון הוא הדגיש: "נשאיר את הסנקציות עד שטהרן תשנה את התנהגותה. אירן חייבת להפסיק את הרדיפה אחר הגרעין והתמיכה בטרור. היא יוצרת גיהינום ברחבי המזרח התיכון - בלבנון, בירדן,  בסוריה, בלוב, בתימן ובעירק".

 ירון אברהם השתתף בהכנת הכתבה.