בני משפחותיהם של הנוסעים בספינת התענוגות שעוגנת מספר ימים סמוך לחופי יפן מוחים על השארתם בהסגר, ללא הבטחת תנאים מתאימים לעצירת התפשטות נגיף הקורונה בספינה. "אי אפשר להמשיך לתת ליפנים לעשות באזרחים של ישראל ככל העולה על רוחם בזמן שמדינת ישראל צופה מהצד", כתבו היום (שלישי) בני המשפחה בפוסט זועם בפייסבוק. ואחד מבני המשפחה הוסיף: "אם מדינת ישראל לא תעשה שום דבר הם יצאו משם רק בשקי ניילון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ושבו הורים לגבולם", פתחו בני המשפחות את מכתבם. "עם ישראל ערבים זה לזה בעת הזו. היפנים מבחינתם שהאנייה תעלם. הם עושים את הניסוי הגדול בהיסטוריה של בידוד מחלות, כשבעצם זה לא בידוד: מערכות האינסטלציה, החשמל, מיזוג האוויר, המזון והתנאים הסביבתיים - גורמים לכך שבעצם גם הבריאים חשופים יום יום לנשאים רבים. זה דבר שלא מתקבל על הדעת ואנחנו רואים את ממשלת יפן, חברת הספנות וממשלת ישראל אחראיות למחדל הזה".

"היפנים אשמים משום חוסר המקצועיות שלא מעבירים אותם לבידוד רפואי" נכתב. "חברת הספנות שמתירה לממשלת יפן לעשות באנייה כשלה. והרשויות בישראל שמפקירות אותם בידי ממשלה אחרת עם סדרי עדיפויות שונים. התייעצנו עם פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים שיבא, שגם התפלאה שהבידוד הוא באנייה, ולא במתחם שמיועד לזה".

בסיום המכתב דרשו בני המשפחה הקמת צוות חירום שידאג להשבת הנוסעים הישראלים למתחם מוגן בארץ, על פי הכללים ההנדסיים והרפואיים המקובלים. "אי אפשר להמשיך לתת ליפנים לעשות באזרחים של ישראל ככל העולה על רוחם בזמן שמדינת ישראל צופה מהצד. יש פה ניגוד אינטרסים מובהק, ביננו לבינם, ואנחנו לא מוכנים להיות חלק מהניסוי הזה", סיימו.

פינוי חולים מספינת הקורונה | צילום: AP

בשיחה עם חדשות 12 טען רפי דהן, שעשרה מבני משפחתו נמצאים על הספינה: "קוברים אותם, מחכים שהם ימותו, אם מדינת ישראל לא תעשה שום דבר הם ייצאו משם רק בשקי ניילון. אין סיבה שזה יקרה, הם אנשים בריאים. זה לא באמת בידוד מה שקורה שם, מערכת המיזוג משותפת, המטבח, מי יודע מי נוגע במה שמכניסים לחדרים. השעון דופק ומחכים שכולם ידבקו, ליפנים לא איכפת מבחינתם שהספינה תטבע או תעלם".

"למדינת ישראל צריך להיות איכפת, יש שם 15 אזרחים ישראלים שצריך להחזיר ארצה בצורה בטוחה", המשיך דהן. "אנחנו לא מבקשים שיבואו פה להסתובב ברחוב, בשוק, הם צריכים להיות בבידוד אבל בבידוד אמיתי. משרד החוץ וראש הממשלה היו צריכים כבר להתחיל לפעול, לא ייתכן שמשאירים אזרחים ישראלים במצוקה כזאת".

נועה בן דוד שאמה וסבתה שוהות על הספינה אמרה: "הן נמצאות במדגרה מתמשכת שעוד ועוד אנשים נדבקים בה בנגיף. כל היום אני בטלפונים אליהן, כי ככל שהזמן דופק הסכנה שלהן מתעצמת. אנחנו מאוד רוצים שהמדינה תסייע, אין לנו הרבה מה לעשות לבד, צריך מהלך מדיני".

תגובת משרד החוץ טרם נתקבלה והיא תתפרסם עם קבלתה.