התפתחות דרמטית בדרך לשחרור נעמה יששכר: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, צפוי להיפגש מחר עם יפה יששכר במהלך ביקורו בישראל - כך הצהיר היום (רביעי) בכיר בקרמלין. אמה של נעמה, שכלואה ברוסיה מאז אפריל האחרון, שבה השבוע לארץ לרגל ביקורו של פוטין: בתחילה היא תכננה למחות נגד ביקורו, אך לאור האופטימיות ששידר נתניהו - היא הורתה על עצירת פעולות המחאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מקור המעורה במו"מ בישראל אמר כי יפה יששכר הוזמנה להצטרף לפגישה של פוטין ונתניהו מחר במעון ראש הממשלה בירושלים, בתיווך הפטריארך היווני של ירושלים שתיווך בין הצדדים וישתתף בעצמו בפגישה.

דברי הבכיר בקרמלין צוטטו באתר הכלכלי "ודומוסטי" ובסוכנות הידיעות רויטרס. הדיפלומט הבכיר, יורי אושקוב, הוסיף: "נתניהו ביקש שוב ושוב את שחרורה וגם הנשיא ריבלין שלח מכתב. הצדדים ידונו בהיבט ההומניטרי של הנושא במהלך הפגישה".

בקרמלין הוסיפו וציינו כי למרות שביקורו של פוטין קוצר ליממה בשל המשבר הפוליטי בארצו, הוא ידון עם נתניהו לגבי המצב באירן ובסוריה – וגם בנוגע לסכסוך עם הפלסטינים. עוד דווח ברוסיה כי פוטין עשוי להציע שיתוף פעולה עם ישראל בנושא הגז והחשמל.

פוטין בפגישה עם הפאטריארך היווני
פוטין עם הפטריארך, ארכיון

בחודש נובמבר נפגש הפטריארך עם פוטין במוסקבה ומסר לו מכתב חתום על ידי יפה יששכר: פוטין, מתברר, הבטיח כבר אז לפטריארך שבביקורו בישראל יפגוש את אמה של נעמה.

שלשום הודיע דובר הקרמלין כי פוטין ידון בהענקת חנינה לנעמה יששכר במהלך ביקורו. כשנשאל על האפשרות לחון את נעמה, השיב פסקוב כי ארצו אף פעם לא דנה בנושאים כאלה בתקשורת, אך הבהיר כי הנושא יעלה בביקורו השבוע של פוטין בארץ.

יפה יששכר נפגשה עם ראש הממשלה נתניהו ועם ראש המל"ל כדי לקבל עדכונים על ההתפתחויות מול פוטין. בסיום הפגישה אמרה יפה כי היא אופטימית, ונתניהו ציין כי הוא ידון על כך עם פוטין וכי הוא מקווה לבשורות טובות. 

המכתב מטעמו של נשיא רוסיה פוטין

הערכה: אלו המחירים שישראל תשלם

על פי גורמים מדיניים בישראל, התמורה הישראלית לפוטין יכולה להתבטא בשלושה מישורים. מילים, נכסים ומחוות. בירושלים מעריכים שרוסיה מצפה לאמירה ברורה בכל הנוגע להקשר ההיסטורי של מלחמת העולם השנייה – ולכך שנתניהו ייתן ביטוי לחלק המשמעותי של הצבא האדום ושל רוסיה במלחמה על הנאצים, במיוחד כעת - ברקע סכסוך בין רוסיה לפולין בדיוק בנושא הזה.

באשר לנכסים, הרוסים מעוניינים להעמיק את אחיזתם בירושלים. בהקשר הזה כבר לפני שלושה שבועות העבירה ישראל את השליטה בחצר אלכסנדר שבעיר העתיקה לידי הרוסים. מדובר במתחם שרוסיה דרשה מישראל כבר לפני שנים והדרגים המדיניים בישראל לאורך ממשלות רבות החזיקו קרוב לחזה כדי לשאת ולתת עליו "בעת צרה".

בנוסף מתנהלים מגעים על בית המעצר במגרש הרוסים שהיה במקור בבעלות רוסית והועבר לידי ישראל בשנות ה-60. לטענת הרוסים, מדובר בעסקה היסטורית כושלת והם מעוניינים לקנות את המתחם במחיר מלא מחדש.

באשר למחוות, ייתכן שהרוסים גם ידרשו מחוות ישראליות בנושאים נוספים כגון הקלות על התיירים הרוסים שמגיעים לישראל, צמצום פעילות אווירית בסוריה ואולי אף שחרור אסירים כפי שנעשה בתמורה לחלקי גופתו של זכריה באומל.