הטלוויזיה האירנית דיווחה הערב (ראשון) על השבתת חירום בפעילות המתקן הגרעיני בבושהר בשל תקלה. לפי הדיווח, ההשבתה בתחנת הכוח הגרעינית היחידה במדינה החלה אתמול ותימשך שלושה עד ארבעה ימים. לדברי גורמים באירן, "המתקן הושבת בשל שיפוץ טכני החל מאתמול ולמשך כמה ימים".

לפי הדיווח בטלוויזיה האירנית, הפסקת הפעילות היזומה נגרמה בשל תקלה שעליה התריעו כבר לפני כמה חודשים. בשל כך, נאלצו האירנים להשבית את הכור למשך שלושה עד ארבעה ימים. לא ברור מה עומד ברקע ההשבתה, אך היא קשורה בקושי לספק חשמל בהיקף הדרוש. הכור בבושהר הוא כור גרעיני אזרחי שאינו קשור לתוכנית הגרעין הצבאית ופועל בסיוע רוסי מאז העשור הקודם.

הכור הגרעיני בבושהר (צילום: רויטרס, חדשות)
הכור הגרעיני בבושהר | צילום: רויטרס, חדשות

שיחות הגרעין בין אירן לבין המעצמות הופסקו היום זמנית והנציגים שבו למדינותיהם להתייעצויות. השיחות בין הצדדים החלו לפני כחודשיים בווינה, במטרה לחדש את הסכם הגרעין שממנו נסוגה ארה"ב באופן חד-צדדי בשנת 2018. המגעים התחדשו על רקע חילופי השלטון בוושינגטון וההפרות החוזרות ונשנות של אירן, שהרגישה שאינה מחויבת יותר להסכם בעקבות הפרישה האמריקנית.

"אנחנו קרובים יותר מתמיד להסכם, אך נותרו פערים גדולים שקשה לגשר עליהם", אמר נציגה של אירן לשיחות הגרעין, עבאס ארקצ'י. "כדי לגשר על הפערים דרושות החלטות שעל הצד השני לקבל. אני מקווה שבסבב השיחות הבא נוכל לעשות צעדים אחד לקראת השני – למרות שזה יהיה קשה מאוד".

ההודעה על ההפסקה בשיחות הגיעה יממה לאחר שאברהאים ראיסי, איש דת שמרן וקיצוני שזכה לכינויים "הקצב" ו"התליין", נבחר לנשיאות אירן. ראיסי צפוי להמשיך בקו של קודמו בתפקיד ולחתור לחזרה להסכם הגרעין עם ארה"ב - מה שיאפשר לאירן להשתחרר מהסנקציות הכלכליות החונקות.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי בחירתו של ראיסי מהווה "איתות למעצמות להתעורר רגע לפני חזרה להסכם הגרעין, ולהבין עם מי הן מתכוונות לעשות עסקים ואיזה משטר הן בוחרות לחזק". גם בארה"ב יצאו נגד הבחירות בטהרן וטענו כי "לאירנים לא ניתנה הזכות לבחור את המנהיגים שלהם בהליך בחירות חופשי והוגן".

גם שר הביטחון בני גנץ התייחס היום לאיום האירני בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מבצע צוק איתן. "כל אופציות התקיפה על השולחן, וכל המאמצים מופעלים ויופעלו", הצהיר. "אנו עומדים בפני אתגרים רחוקים וקרובים – בחירת ראיסי לנשיא אירן, היא עוד עדות להקצנה ולתוקפנות האירנית המתמשכת. ישראל תמשיך לפתח את היכולות הנדרשות להגן על עצמה, מול כל איום. נעשה זאת ביחד עם ידידנו האמריקנים וכל שותפינו ברחבי העולם".