תיירים רבים מכל רחבי העולם בוחרים לבלות את חופשתם באמסטרדם. חלקם עושים זאת בעקבות המוזיאונים והשיט בתעלות העיר, ואחרים מגיעים לשם בעקבות האפשרויות לעשן בה ג'וינטים ללא הגבלה ובעיקר ה"קופי-שופס" – בתי הקפה המוכרים שמספקים מוצרים המכילים בתוכם סמים קלים והפכו כבר למעין סמל בלתי רשמי של בירת הולנד. אותם תיירים מציפים את העיר, ועיריית אמסטרדם מעוניינת לצמצם את נוכחותם - וכעת שוקלת להנהיג מהלך דרמטי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעיריית אמסטרדם בחנו את התפלחות התיירים, וגם ואת מוקדי העניין שלהם בעיר באמצעות סקר נרחב, בקרב למעלה מ-1000 תיירים זרים בגילאי 18 עד 35. על פי נתוני הסקר, 65% מהנשאלים השיבו שהם מגיעים לאמסטרדם - בעיקר בגלל ה"קופי-שופס". כשנשאלו "מה יקרה אם לא תוכלו להיכנס לבתי הקפה המיוחדים?"  11% ענו כי הם לא יגיעו יותר לאמסטרדם  ו-34% ענו שהתדירות של הביקורים שלהם תרד.

רובע החלונות האדומים (צילום:  4kclips, shutterstock)
רובע החלונות האדומים באמסטרדם | צילום: 4kclips, shutterstock

על אף שההצעה הזו כרגע היא בגדר רעיון בלבד, בעיר יש שרואים בתוצאות הסקר את ה"פתרון" לתיירות-היתר, ועשויים להגביל את כניסת התיירים הצעירים ל"קופי-שופס". זאת, בהמשך לרפורמה נוספת במוקד תיירותי ייחודי אחר של העיר – שדרת ה"חלונות האדומים".

ההחלטה על החלונות האדומים, שהתקבלה כדי להקל על תושבי העיר, תיכנס לתוקף החל מ-1 באפריל הקרוב, ותשנה את אופן הביקור ברובע המוכר. רק כמות מצומצמת  של תיירים יוכלו לסייר במתחם ולא לאחר השעה 22:00; מדריך שייתפס לאחר השעה הנקובה – ייקנס.