מפגן כוח ועצב – וקריאות נקמה: מיליונים הגיעו הבוקר (שני) למסע ההלווויה של הגרנל האירני קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס שחוסל על ידי צבא ארה"ב בלילה שבין חמישי לשישי. המנהיג העליון של אירן, עלי חמנאי, הוביל את הטקסים – והתפלל בבכי על ארונו של סולימאני. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתקשורת המקומית דווח על ארבעה מיליון משתתפים במסע ההלווייה בטהרן, ובמדינה הסבירו כי מדובר בהלוויה הגדולה ביותר מאז מות חומיני

בטקס הושמעו תפילות לזכרו של הבכיר: הטלוויזיה המקומית תיעדה את הקהל העצום שהגיע למקום. בין הנואמים הייתה בתו של סולימאני, זיינאב, שהשמיעה איום מפורש כלפי צבא ארה"ב.

הלווייתו של קאסם סולימאני בטהרן
המונים התקבצו וקראו לנקמה | צילום: AP

מחליפו של סולימאני: "אללה הבטיח נקמה"

"משפחות החיילים האמריקנים במזרח התיכון יחכו בכל יום למות ילדיהם", אמרה לקול תשואות הקהל. הבת הבטיחה שמותו של אביה יביא "יום שחור" לארצות הברית ולישראל. "טראמפ המשוגע, אל תחשוב שהכול נגמר כשאבא שלי הפך לשהיד", הוסיפה בעת שהקהל קרא "מוות לאמריקה".

עוד אמרה: "טראמפ הוא אדם שאוהב להמר ואנו אומרים לו, אם לא תצאו מכאן, החיילים שלכם יצאו מכאן בארונות. טראמפ יא דביל, אתה בובה בידי הציונים".

מסע הלווייתו של קאסם סולימאני בטהרן
קריאות נקמה במסע ההלווייה | צילום: AP

בין המשתתפים גם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה וסגנו, ומנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה וסגנו. הנייה אמר: "אני מכריז שסולימאני הוא שהיד של ירושלים. סולימאני תמך בהתנגדות, תמך בחמאס, לא היינו מגיעים לאן שהגענו בלי הסיוע של סולימאני. ארצות הברית ביצעה פשע".

מסע ההלווייה של קאסם סולימאני בטהרן
מחליפו של סולימאני הבטיח נקמה | צילום: רויטרס

איום נוסף נשמע הבוקר מצד מחליפו של סולימאני, איסמעיל קאאני, שנשבע לנקום את מות סולימאני. בריאיון ששודר הבוקר בטלוויזיה המקומית אמר: "אללה הבטיח נקמה והוא הנוקם הראשי. בוודאי יהיו פעולות שיינקטו". עוד הוסיף הבכיר: "אנחנו מבטיחים להמשיך בדרכו של השהיד סולימאני באותה נחישות, בעזרת האל".

מסע, הלוויה, קאסם, סולימני, טהרן
מנהיגי המדינה חלקו כבוד למנהיג שחוסל | צילום: AP
מסע, הלוויה, קאסם, סולימני, טהרן
חמנאי נפרד בגרון חנוק | צילום: AP

יועצו של חמנאי: "טראמפ לא יציב נפשית, הוא מהמר"

חוסיין דהקאן, יועצו של הצבאי של חמנאי, התראיין בלילה ל-CNN: "התגובה תהיה בלי ספק צבאית, נגד אתרים צבאיים. ההנהגה שלנו הכריזה רשמית שמעולם לא רצינו במלחמה ולעולם לא נרצה במלחמה. אמריקה היא שהתחילה במלחמה". עוד תקף: "טראמפ הוא בעצם גנגסטר ומהמר ולא פוליטיקאי, הוא לא יציב נפשית".

המסע יסתיים מחר, כאשר סולימאני ייקבר בעיר הולדתו כרמאן. בשדה התעופה שבטהרן קיבלו את הארון עשרות אלפי אירנים, שקראו קריאות נגד ארצות הברית והביעו את רצונם בנקמה על החיסול.

מסע, הלוויה, קאסם, סולימני, טהרן
אבל לצד קריאות לתגובה קיצונית | צילום: AP

טראמפ מאיים על עירק בסנקציות כבדות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ המשיך הלילה במסע האיומים נגד אירן, במטרה למנוע התלקחות של מלחמה אזורית כוללת. טראמפ הזהיר שוב כי יגיב בעוצמה רבה אם האירנים ינסו לנקום את מותו של קאסם סולימאני ואף חזר על איומיו לפגוע במטרות אזרחיות ואתרי תרבות אירנים. הנשיא התייחס גם לקולות בעירק הדורשים לגרש את ארה"ב משטחה והבטיח: "נעזוב – רק אם ישלמו לנו על הבסיס הצבאי שבנינו שם".

בשיחה עם עיתונאים עם שובו לבית הלבן ממועדון הגולף שלו בפלורידה, הסביר טראמפ כי נכונותו לתקוף יעדים אזרחיים ונכסי תרבות ומורשת אירנים, על אף שמדובר בפשע מלחמה, נובעת מהעובדה שהאירנים הרגו אזרחים אמריקנים רבים לאורך השנים.

"להם מותר לרצוח, לענות ולפצוע את האנשים שלנו, להשתמש במטענים ולפוצץ את אנשינו ולנו אסור לגעת באתרים תרבותיים? זה לא עובד ככה", הסביר. עוד חשף הנשיא כי ישקול לפרסם את החומר המודיעיני שהוביל להחלטה לחסל את סולימאני בשבוע שעבר.

אסמעיל קאאני, סגנו של סולימאני שקודם למפקד כוח קוד
מחליפו של סולימאני באיום חדש

לאחר שאתמול הצביע הפרלמנט בבגדד בעד גירושם של החיילים האמריקנים הנמצאים בעירק, איים טראמפ בסנקציות כבדות – "כאלה שהם מעולם לא ראו" - אם המהלך יתממש. "יש לנו בסיס של חיל האוויר שם, יקר ביותר. הוא עלה מיליארדי דולרים, הרבה לפני כהונתי", הסביר הנשיא. "אנחנו לא עוזבים, אלא אם כן הם מוכנים להחזיר לנו את הכסף".

זמן קצר קודם לכן פרסמו שלושת המדינות החזקות באירופה – בריטניה, גרמניה וצרפת – הודעה משותפת ראשונה מאז החיסול. בהודעה קראו המדינות להרגעת הרוחות בעירק ואירן והפצירו באירן להימנע מפעולות אלימות ולכבד את הסכם הגרעין. בנוסף, חזרו השלוש על מחויבותן לשמירה על הריבונות והביטחון של עירק והצהירו כי הן מוכנות לקיים דיאלוג עם כל הצדדים בכדי להפיג את המתיחות ולהבטיח ביטחון ושקט באזור. באשר לחיסול עצמו הביעו בריטניה, צרפת וגרמניה חששות כבדים מההשפעה השלילית של אירן על המזרח התיכון ובמיוחד של כוח קודס.

קאסם סולימאני
יובא למנוחות מחר. סולימאני | צילום: ap